AŠ Ikona vmgonline

Sėkmės magnetai. Kurie riešutai neša laimę ir meilę, o kurie – turtus?

Jei dar svarstote, ką padovanoti draugams Naujųjų metų proga, žinomi etnologai pataria atkreipti dėmesį į riešutus. Jie – naujos pradžios simbolis, kuris tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse dovanojamas artimiesiems linkint sėkmingų metų.


Laimės magnetai

Štai Irane pistacijos vadinamos besišypsančiais, o Kinijoje – laimingais riešutais. Šioje šalyje pistacijos dažnai dovanojamos Naujųjų metų proga tikint, kad tai yra sveikatos, laimės ir sėkmės simbolis. Kinijoje taip pat tikima, kad sveikatą, ilgaamžiškumą, klestėjimą, nuolatinį augimą, turtus, sėkmę bei stabilumą suteiks žemės riešutai. Anakardžių riešutai čia simbolizuoja auksą ir pinigus. Graikijoje lazdyno krūmedis buvo laikomas santuokos ir šeimos laimės, o lazdynų riešutai – taikos, sveikatos, turto ir galios simboliais.

„Lietuvoje vaisiai, uogos, riešutai siejami su vaisingumu, derlingumu, šeimos pagausėjimu. Jais puošdavo vaišių stalą, nešdavosi į svečius, dovanodavo linkėdami sėkmingų, vaisingų metų“, – sako Klaipėdos universiteto prof. dr. etnologas Rimantas Balsys.

Pasak etnologės, tautosakininkės Gražinos Kadžytės, riešutai Lietuvoje būdavo ir žaismingas eglutės papuošimas, ir privalomas šv. Kūčių stalo akcentas – nes tai turto, sėkmės ir džiaugsmo simbolis.


Meilei ir burtams

„Advento vakarais vaikinai pas merginas ateidavo su obuoliais ar riešutais. Ši dovana buvo lyg tarpininkas norint atkreipti patinkančio žmogaus dėmesį. Tokią situaciją gražiai atspindi daina: „Aš tau duosiu riešutų riešutų, kad tu neitum prie kitų, prie kitų“, – pasakoja G. Kadžytė.

Pavaišinus merginas ir įteikus dovanas, laikantis tradicijų, dauguma norėdavo išsiburti ir sužinoti ateitį. Dovanoms bei burtams dažniausiai būdavo naudojami graikiniai bei lazdyno riešutai.

Pasak etnologo R. Balsio, be riešutų neapsieidavo ir dauguma šventinių žaidimų. Mokslininkas atkreipia dėmesį, kad buriamasi būdavo norint sužinoti, kaip derės javai, kas kiek gyvens ar kada ir už ko ištekės, kiek palikuonių susilauks. Jaunuomenė tarpukalėdžiu būrėsi taip: paima saują riešutų ir skaičiuoja, ar poromis išeina. Jei poromis, tais metais ištekės ar apsives, o jei vienas riešutas lieka, tai ir jis liks be vedybų.


Ypatingo riešuto galia

Norintiems savo artimiesiems įteikti laimės simbolį ar išreikšti palankumą, meilę antrajai pusei, etnologas Libertas Klimka pataria ieškoti „keimerio“ – suaugusių dviejų riešutų. Žmonės sakydavo: „Jei keimerį rasi, viengungiu neliksi“ arba „Dvilypis riešutas – laimė“. Tokį riešutą padovanoti merginai – užuomina piršlyboms.

Buvo manoma, kad toks riešutas jo šeimininkui pagerinsiąs atmintį. Riešutai iki šiol simbolizuoja protą bei gebėjimą spręsti užduotis. Net sakoma: „Gliaudo uždavinius kaip riešutus“, – vardija L. Klimka. Tad riešutai – puiki dovana ir moksleiviams, linkint sėkmingų mokslų, proto, išminties.

#dovanos #šventės #riešutai #lazdynoriešutai #graikiniairiešutai #naujiejimetai #pistacijos

ATGAL

PASIDALINTI

© 2020 vmgonline

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg