AŠ Ikona vmgonline

Spalvos be chemikalų: natūralūs kiaušinių dažymo būdai

Velykos jau visai ant nosies, tad derėtų suskubti ar bent jau pradėti galvoti, kaip marginti kiaušinius šiai šventei. Tradicija graži, tačiau, pripažinkime, kiaušinių marginimas kartais tampa baisiu iššūkiu ir galvos skausmu, ypač neturintiems meninės gyslelės. Kiek kartų tingėdami sumetėte kiaušinius į puodą su cheminiais dažais? Skaičiuoti neverta. Tačiau šiemet galima patobulėti ir kiaušinius marginti natūraliais dažais, kurie, beje, visą darbą atlieka už jus, tad net ir drebančių rankų savininkai, nemokantys dažyti nei vašku, nei chna dažais, nei nagų laku, šiemet galės pasirodyti it rimti kiaušinių marginimo specialistai.

MĖLYNA

Alfas Ivanauskas, VMG idėjinis lyderis, dalijasi videopatarimais, kaip išgauti tobulą mėlyną spalvą. Viskas labai paprasta – tereikia raudonojo kopūsto. Alfas pripažįsta, kad gražesni už margintus jam yra paprasti balti kiaušiniai, kurie parduotuvėse atsiranda likus kelioms savaitėms iki Velykų. Pats geriausias patarimas, kurį davė jis – nepersistengti su marginamų kiaušinių kiekiu. Daug kiaušinių suvalgyti nepajėgsite, o maistą išmesti gaila. Todėl apsiribokite protingu skaičiumi margučių.


GELTONA

Geltonus atspalvius išgauti bene lengviausia, o ir atspalviai gali būti patys įvairiausi. Ryškiai geltoną spalvą suteiks morkos. Tikrai taip, morkos kiaušinius nudažo ne oranžine, o geltona spalva. Supjaustykite morkas piršto pločio gabalėliais, stiklinei verdančio vandens reikės maždaug 50 g morkų. Užvirinkite vandenį, suberkite morkas ir pavirinkite 15 min. Į litrą vandens įpilkite porą šaukštų acto (laikykitės tokios proporcijos visiems natūraliems dažams) ir išmaišykite. Sudėkite virtus kiaušinius ir palaikykite juos ten kelias valandas.

Garstyčių geltonumo spalva gaunama ne, ne su garstyčiomis, o ciberžolės prieskoniu. Priklausomai nuo to, kiek ciberžolės įbersite, tokio ryškumo spalva bus. 2 šaukštai ciberžolės miltelių kiaušinį nudažys būtent garstyčių spalva, o 3 šaukštai jį pavers tarsi auksiniu (ypač jei nudažytą kiaušinį aptepsite riebalais). Litrui vandens įberkite 2–3 šaukštus ciberžolės, įpilkite 2 šaukštus acto, sudėkite kiaušinius ir virkite juos apie 30 min.

Įdomaus atspalvio geltona spalva išeis į litrą vandens įmerkus 4–6 pakelius žalios ar ramunėlių arbatos ir pavirinus 5 min. kartu su pora šaukštų acto. Į šią „arbatą“ dėkite kiaušinius ir arba laikykite juos skystyje kelias valandas, arba iš puodo ištraukę arbatos pakelius pavirinkite dar bent 15 min.

ŽALIA

Išgauti ryškiai žalią spalvą dažant kiaušinius nėra lengva, tačiau įvairūs atspalviai pavyksta puikiai. Norint turėti mėlynai žalių kiaušinių, reikės raudonųjų svogūnų lukštų, o gelsvai žaliai spalvai reikės geltonųjų (golden) obuolių, kurių net ir šiuo metų laiku galite rasti parduotuvėse, ir pankolių. Nulupkite 6 svogūnus ir tuos lukštus virinkite apie 15 min. su 2 šaukštais acto. Dažymui obuoliais reikės tik obuolių žievelių ir pankolio kotelių. Žieveles ir kotelius virinkite apie 20 min., žinoma, įpylę acto. Užvirinus skysčius, merkite kiaušinius ir laikykite juos ten kelias valandas.

RAUDONA, VIOLETINĖ, RAUSVA

Tikrai raudoną spalvą, kaip ir žalią, išgauti sudėtinga. Tačiau rožinė ir violetinė spalvos pavyks visiems. Ryškiai rožinė spalva išeis kiaušinius įmerkus į burokėlių sultis arba sunką nuo konservuotų burokų. Įpylus kelis šaukštus acto, sumerkus kiaušinius į šį skystį ir palaikius per naktį kiaušiniai bus ryškios rožinės spalvos. Galima ir patiems pasigaminti burokėlių nuoviro, kuris puikiai nudažys kiaušinius. Tiesiog supjaustykite vieną burokėlį nedideliais gabalėliais ir virkite jį vandenyje (4 stiklinės vandens – vienam burokėliui) su 2 šaukštais acto. Leiskite skysčiui atvėsti, ištraukite burokėlių gabalėlius ir sumerkite kiaušinius.

Levandų spalvą išgausite kiaušinius sumerkę į greipfrutų sultis (1 stiklinei sulčių – 1 šaukštas acto) ir palaikę per naktį. Visiškai „levandiniai“ kiaušiniai bus tada, kai dar ir kvepės levandomis, todėl įlašinę kelis lašus levandų eterinio aliejaus į vandens stiklinę ir tokiu tirpalu aptepę kiaušinius turėsite ne tik gražią spalvą, bet ir puikų kvapą.

Stocksnap.io nuotr.


DAŽYMAS ŠILKU

Jei turite nenaudojamo šilko, pavyzdžiui, iš mados išėjusių šilkinių kaklaraiščių, skarelių ar sunešiotų naktinių, medžiagą taip pat galite panaudoti kiaušinių dažymui. Sukarpykite šilką nedideliais kvadratais (tokiais, kad užtektų ir apvynioti kiaušinį, ir liktų vietos surišti), skiautės turėtų būti vieno sluoksnio. Apvyniokite kiaušinius skiautėmis ir kiaušinio viršuje tampriai suriškite siūlu. Taip aprištus kiaušinius dar apriškite šviesiomis medvilninėmis skiautėmis (pavyzdžiui, senos paklodės). Kiaušinius dėkite į vandenį su actu ir virkite apie 20 min. Ištraukite kiaušinius iš vandens ir leiskite jiems 5 min. nudžiūti bei atvėsti ir nuimkite skiautes.

Visas šio dažymo triukas – dažai nuo skiautės atsispaus ant kiaušinio, todėl geriau dažymui rinktis baltus kiaušinius. Be to, kuo margesnė skiautė, tuo margesnis kiaušinis. Jei namuose margo šilko neturite, įvairiausių šilkinių produktų nebrangiai galite rasti dėvėtų drabužių parduotuvėse. Tik nepirkite poliesterio, mat sintetinė medžiaga nepalieka tokio ryškaus atspaudo. Baltų paklodžių ar kitų šviesių medvilninių audinių taip pat galite rasti dėvėtų drabužių parduotuvėse.

NAUDINGI PATARIMAI:

Jei norite turėti vienspalvius kiaušinius, nesukite galvos ir tiesiog juos sumerkite į dažus. Tačiau margi kiaušiniai išeis dar šiek tiek padirbėjus. Kaip išmarginti kiaušinius?

  1. Dažymas kojinėje – bene populiariausias. Į seną kaproninę kojinę dėkite kiaušinį, o jį apdėliokite įvairiausiomis žolelėmis, kruopomis, kiaušinių ar svogūnų lukštais, bulvių lupenomis, vaisių žievelėmis ir pan. Galite naudoti kelias technikas. Tampriai apriškite kojinę su kiaušiniu merkite į dažus. Norėdami sustiprinti efektą, galite žalumynus aplink kiaušinį sutvirtinti siūlu.

  2. Virtą kiaušinį apklijuokite norimais lipnios juostelės gabalėliais. Įsitikinkite, kad juostelė sandariai užklijuota ir nėra tarpų bei merkite kiaušinius į dažus.

  3. Norėdami gauti dryžuotus kiaušinius, prieš dažydami galite juos aprišti siūlu. Storesnis sluoksnis garantuos, kad dažai pro siūlus tikrai neprasiskverbs.

  4. Jei kiaušinius įmerksite iki pusės (pavyzdžiui, sudėję į kiaurasamtį ir leisdami apsemti tik po pusę kiaušinio), spalva išeis pereinanti, t. y. ombre. Net ir kiaušiniai gali būti madingi!

Norėdami ryškių spalvų, prieš dėdami kiaušinius į dažus juos dar papildomai galite patrinti actu arba sodos ir vandens tirpalu. Spalva bus itin ryški, jei kiaušinius dažuose paliksite per naktį. Be to, kiaušiniai nebūtinai turi būti matiniai, gali būti ir blizgūs. Jau nudažytus kiaušinius užtenka tiesiog patrinti lašinių gabalėliu arba lašeliu aliejaus.

#velykos #kiaušiniai #margučiai #natūralūsdažai #dažai

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg