Aš Ikona Pokalbių Šou Delfi TV

Riebi dvikova: mėsainis ar dešrainis?

Kartais taip norisi skaniai sukirsti ką nors tokio… Ką nors nelabai sveiko ar riebaus, pavyzdžiui, kokį burgerį ar dešrainį. Žinome, kad abu nelabai sveiki pasirinkimai, bet visgi – kurį rinktis geriau? O gal iš abiejų galima tikėtis daugiau nei manote? Taigi skelbiame dvikovą tarp dešrainio ir mėsainio. Kovos nugalėtoją VMGonline.lt padėjo išaiškinti mitybos specialistas ir tinklaraščio „Motyvuoti atletai“ įkūrėjas Artur Swan.


BURGERIS

Malta jautiena

Pomidorų padažas ir majonezas

Marinuoti agurkėliai

Pomidoras

Svogūnas

Salotų lapai

Bandelė


DEŠRAINIS

Dešrelė

Garstyčios, pomidorų padažas ir majonezas

Marinuoti agurkėliai

Svogūnas

Salotų lapai

Bandelė

KALORINGUMAS

Burgerio pagrindą sudaro mėsa. Kaip pasakoja mitybos ekspertas Artur Swan, gaminant burgerį namuose ar geroje burgerinėje paprastai naudojamas kokybiškas, liesos jautienos kumpis permaltas tris kartus. Tokiam kotletukui reikia apie 180 gramų mėsos. Tad mėsa burgeryje sudaro apie 200-220 kilokalorijų.

Padažas laikomas pagrindine burgerio blogybe. Dažnai naudojamas majonezo ir pomidorų padažo derinys. Toks padažas gali pridėti apie 200 kalorijų. Jeigu naudojamas pomidorų padažas, pagamintas iš pomidorų tyrės – kilokalorijų kiekis gali būti gerokai mažesnis – 100 gramų tokio padažo turės apie 40 kilokalorijų.

Rauginti agurkėliai, pomidorai, svogūnai bei salotų lapai daug kalorijų neprideda, o štai burgerio bandelė – dar vienas kilokalorijas garantuojantis ingredientas. Abi bandelės pusės iš viso turi apie 300 kilokalorijų.

Tad bendras burgerio kaloringumas gali siekti apie 800–1000 kilokalorijų.

Žvelgiant į dešrainį sudarančius ingredientus, pasak mitybos eksperto A. Swan, daugiausia klausimų kelia dešrelė. Dažniausiai  dešrainiams naudojamos dešrelės turi apie 50-60 proc. mėsos, o likusį kiekį sudaro įvairios priemaišos, kuriuose daug riebalų. Dėl šios priežasties dešrelės paprastai yra labai kaloringos, nes 100 gramų gali turėti apie 180-250 kalorijų.

Kaip ir burgerio, taip ir dešrainio padažas yra tikras kilokalorijų užtaisas. Toks padažas iš majonezo, kečupo ir garstyčių  dešrainiui prideda apie 250 kilokalorijų. Panaši situacija ir su dešrainių bandelėmis – apie 280 kilokalorijų.

Bendra dešrainio kalorijų vertė gali siekti apie 600–800 kilokalorijų (priklausomai nuo dešrainio dydžio).

Vitos Marijos Murėnaitės nuotr.


SILPNYBĖS

Tiek burgeris, tiek dešrainis, pasak mitybos specialisto A. Swan, vienodai žalingi, žvelgiant iš sočiųjų riebalų pusės, kurių perteklius didina cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat abiejuose patiekaluose dėl naudojamų padažų yra daug druskos, vien padaže jos kiekis gali siekti 2–3 gramus. Jos netrūksta ir marinuotuose agurkėliuose. Kompanija šioms blogybėms palaiko ir cukrus, dažniausiai taip pat besislepiantis padaže. Abu patiekalai turi daržovių, tačiau, kaip sako A. Swan: „Ir į burgerį, ir į dešrainį dedamas griežinėlis pomidoro, kelios skiltelės agurkėlio, šiek tiek salotų lapų ir svogūno. Gauname šiek tiek ląstelienos, vitaminų, tačiau tiek mažai, kad net įvardinti sunku. Tad geros savybės tikrai negali pralenkti blogųjų”.

STIPRYBĖS

Burgeris yra kur kas geresnis pasirinkimas vertinant kokybę ir maistingumą, nes burgeryje, kitaip nei dešrainyje, yra naudojama gryna mėsa, kuri turi daug baltymų ir nedaug riebalų – 100 gramui 2–3 riebalo. Tad burgeris pirmauja ir dėl gerokai mažesnio riebalų, ir dėl angliavandenių kiekio. Anot mitybos specialisto A. Swan, šis patiekalas prieš dešrainį laimi tris kartus. Panašų lygį dešrainis galėtų pasiekti tik tuo atveju, jei būtų naudojamos itin kokybiškos dešrelės, pavyzdžiui, pagamintos iš triušienos mėsos.

Norintiems pasigaminti sveikesnį ir mažiau kaloringą burgerį ar dešrainį, mitybos specialistas A. Swan duoda patarimų.


Mėsainiui:

  1. Norėdami pasigaminti mažiau kaloringą, sveikesnį ir maistingesnį burgerį rinkitės kokybišką, liesesnę, kelių malimų jautieną;

  2. Nenaudokite majonezo, jį pakeiskite pomidorų padažu, pagamintu iš pomidorų tyrės – natūralesnis, tačiau tikrai gardus padažas turi reikalingų antioksidantų bei vitaminų;

  3. Naudokite šviežias daržoves;

  4. Jei norite nepakenkti figūrai, naudokite tik vieną bandelę – skirtą pagrindui. Vietoj viršutinės galite uždėti „portobello“ grybą, kuris ir nekaloringas, ir suteiks papildomą skonį. Taip sutaupysite 150 kalorijų, kurių neišvengtumėte, jei naudotumėte abi bandelės puses.

Dešrainiui:

  1. Dešrainio bandelę galima išskaptuoti ir taip sumažinti jos masę – ji pasidarys plonesnė ir mažiau kaloringa;

  2. Dėkite daugiau daržovių;

  3. Majonezą pakeiskite gvakamole, pagamintą iš avokado. Avokadas – itin maistingas, turi reikalingų gerųjų riebalų;

  4. Rinkitės kokybišką dešrelę, kurioje būtų kuo daugiau mėsos (ne mežiau nei 90 procentų).

Išbandykite keletą dešrainių ir mėsainių receptų ir nuspręskite, kas yra jūsų nugalėtojas.


Mėsainis su jautiena


Dešrainis su rūkytu sūriu ir morkomis


Vegetariškas dešrainis


#mėsainis #dešrainis #burgeris #dvikova #motyvuotiatletai #dešrainiai #ArturSwan #Swan

ATGAL

PASIDALINTI