Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

PO ŠVENČIŲ PILVAS PRIMENA BALIONĄ? 7 ŽINGSNIAI PADĖS JĮ SUSPROGDINTI

Kad ir kaip smagu puotauti, vėl pasukus link vaišių sausakimšai prigrūsto šaldytuvo, reikėtų pamažu galvoti apie rankinį stabdį. Pažvelkite į pūpsantį pilvą – sunku ir prognozuoti, kokie procesai vyksta jo viduje… Septyni paprasti žingsniai padės liautis farširuoti skrandį maistu ir motyvuos grįžti prie sveikos mitybos principų.

(Valerijos Stonytės nuotr.)

(Valerijos Stonytės nuotr.)


I ŽINGSNIS – PORCIJŲ MAŽINIMAS Pavalgėte mišrainės su kiaušiniu, tada silkės, puotą vainikavote torto gabalėliu, o po valandos, žiūrėk, ir vėl pradedate varstyti šaldytuvą ir viską kartoti iš pradžių? Vadinasi, jūsų skrandis, kelias dienas be pertraukos farširuotas maistu, perėjo į kitą režimą. Jame esantys receptoriai signalą „Aš jau pilnas“ smegenims įsigudrino duoti tik gavę didelę maisto porciją. Ką daryti? Dabar pat pratinti skrandį prie mažesnių porcijų, antraip apsirijimas tęsis be pabaigos.

„Greasy Spoon“ nuotr.

„Greasy Spoon“ nuotr.


II ŽINGSNIS – REŽIMAS Šventės tuo ir ypatingos, kad, kol mes ilsimės, mūsų skrandis dirba beveik be pertraukos, nuo ryto iki vakaro. Nebelika aiškaus valandų kiekio tarp valgymų, viso pasaulio dietologų rekomenduojamą režimą (trys pagrindiniai valgymai ir du trys užkandžiai) pakeičia meniškas apsirijimo chaosas, į sceną išdidžiai įžengia net gausūs naktipiečiai. Todėl dabar pat pažadėkite sau, kad rytoj stengsitės maitintis įprastomis valandomis. Be abejo, kai šaldytuvas lūžta nuo vaišių, 100 procentų plano įgyvendinti nepavyks, bet bent jau stenkitės grįžti į doros kelią. Ir, jei tik galite, šiandien nepersivalgykite vakare.


arb

III ŽINGSNIS – MIEGAS Laisvadieniais pakrinka ne tik mitybos, bet ir miego režimas. Tai nėra didelė tragedija, tik turėkite omenyje – Londono Karališkojo koledžo specialistai nustatė, kad miego trūkumas skatina didesnį maisto vartojimą. Tie tyrimo dalyviai, kurie miegojo per mažai, suvartojo 300 kalorijų daugiau už tuos tiriamuosius, kurie miegojo pakankamai. Maža to, neišsimiegojusius labiau traukė prie nesveiko maisto – ypač turinčio daugiau riebalų. Todėl šiandien nueikite miegoti anksčiau ir prieš guldami į patalus išgerkite žolelių arbatos, kuri prisideda prie medžiagų apykaitos skatinimo.


darzoves2

IV ŽINGSNIS – LĖTINKIME TEMPĄ Prisėdote prie skanėstais aklinai užkrautos lėkštės ir… net nepastebėjote, kaip viskas nukeliavo į skrandį? Blogai. Juk niekas už jūsų nugaros su šautuvu rankose nestovi, ragindamas mamų ir močiučių sukrautas velykines lauktuves sudoroti per tris minutes. Stop. Pirmiausia prieš puotą išgerkite stiklinę vandens (o nebe taurę vyno, nes alkoholis prideda papildomų kalorijų ir susilpnina ryžtą grįžti į mitybos doros kelią), tada pasimėgaudami, gerai sukramtydami kąsnį, valgykite vaišes. Pastebėsite, kad visos jos į skrandį net netilps. Ir nesineškite maisto prie televizoriaus, nes taip jo suvartosite kur kas daugiau nei planavote.


Bananiniai pusryciu dribsniai

V ŽINGSNIS – VALGYTI-NEVALGYTI Turėkite omenyje, kad prie pilvo pūtimo prisideda ankštinės daržovės, angliarūgštės prisotinti gėrimai, sūrūs, riebūs produktai ir patiekalai, o žarnyną išjudina daug skaidulų turintys produktai: vaisiai, daržovės, rupių miltų duona, grūdai. Sportininkų garbinamas bananas, be ilgalaikį sotumo jausmą suteikiančių ir nuotaiką keliančių savybių, yra puikus žarnyno darbo skatintojas. Šiame vaisiuje daug ląstelienos ir pektino, kurie padeda virškinimo traktui dirbti be trikdžių. Be to, skrandžio sulčių išsiskyrimą slopinantis bananas gali padėti kovoti su rėmens graužimu. Kriaušė – maistinga, skani ir turi tikrai daug skaidulų: viename vidutinio dydžio vaisiuje jų yra apie 5 g. Jai nedaug nusileidžia obuolys (4,5 g skaidulų viename vaisiuje). Be galo daug skaidulų turi migdolai (100 g šių riešutų – daugiau nei 12 g skaidulų), avižos (100 g – apie 10 g skaidulų), avokadas (6–7 g skaidulų viename vaisiuje).


verdu kepu sportas

VI ŽINGSNIS – JUDĖKITE Metabolizmą skatina fizinė veikla. Tą tikrai žinote. Bet… jau antra diena sėdite arba gulite. Niekas jūsų neverčia bėgti į sporto klubą čia ir dabar, bet šiek tiek pasivaikščioję nušausite du zuikius: a) kol vaikščiosite, būsite toli nuo šaldytuvo ir bent tuo metu neužkandžiausite; b) pasikelsite nuotaiką ir džiaugsitės paspartėjusia medžiagų apykaita.

Kepykla „Åpent Bakeri“ („Ospegils“ nuotr. )

Kepykla „Åpent Bakeri“ („Ospegils“ nuotr. )


VII ŽINGSNIS – NUSIDĖJĖLIO DIENORAŠTIS Tie, kurie po pertraukos grįžta prie sveikos mitybos, labai rekomenduoja žymėti suvartojamų kalorijų normą, bent apytiksliai. Tai užima šiek tiek laiko, tačiau tik ėmęs rašyti juodu ant balto, kiek kalorijų suvartoji per dieną, pagalvosi prieš suvalgydamas dar vieną sumuštinį su kumpiu. Todėl pažadėkite sau, kad rytoj, prisėdę prie puodelio kavos, atversite ir naują sveikos gyvensenos puslapį. Galite tai padaryti ir šiandien. Bet, tikriausiai, jau per vėlu. 🙂

#avokadas #metabolizmas #gyventisveikai #bananas #medžiagųapykaita #dietologė