Be pykčio: prie vieno stalo sėdi ir vegetarai, ir mėsavalgiai
Aš Ikona 750X300.jpg
AS-IKONA_1800x250.jpg

Naujienlaiškis

Be pykčio: prie vieno stalo sėdi ir vegetarai, ir mėsavalgiai

Keliaudami į Pylimo gatvėje esančią naują, porą savaičių veikiančią, valgymo vietą svarstėme, kur tiksliai įsikūrė mūsų kelionės tikslas – ar vietoje „Shanti“, ar „Caif Cafe“ (dar anksčiau ten buvo picerija „Can Can“). Abi kampo vietos kurį laiką buvo tuščios. „Freunde“ pasirinko pirmąjį variantą.

Vokiškai draugus reiškiantį pavadinimą (taip ir norisi tarti: „Mein liebe freunde“) pasirinkusi vieta neformali, anaiptol ne restoranas su staltiese. Prancūzai šią vietą galėtų vadinti braserija arba bistro, tarsi viduriuku tarp kavinės ir restorano. Neįpareigojanti aplinka ir siekis būti „tarp“ atsispindi ir Didžiojoje gatvėje esančiame „Kitchen“, prie kurio taip pat yra prisidėjusi viena pašnekovių Agata Kutko.

Įėjusius pasitinka neoniniai tigras ir antilopė. Valerijos Stonytės nuotr.


„Save vadiname fleksitariniu restoranu. Anglišką „flexitarian“ sudaro žodžiai „flexible“ ir „vegetarian“. Sugalvojome įkurti pusiau vegetarišką vietą, draugišką tiek mėsą valgantiems, tiek žmonėms, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori valgyti mėsos ar jos nori mažiau. Nenorime pamokslauti ir mokinti, kaip reikia gyventi. Vieni nevalgo mėsos, kiti valgo žuvį, treti valgo mėsą, bet tik kartą per savaitę. Mes sukūrėme sąlygas norimai mitybai įgyvendinti“, – sumanymą išdėstė restorano atstovė A. Kutko.

Augalus palangėse ir lentynose įkurdino Renata Mikailionytė. Valerijos Stonytės nuotr.


Grand atidarymo su fanfaromis nebuvo tikslingai. Tylus atėjimas tikriausiai yra nauja tendencija (ir galbūt saugesnis manevras) – panašiai elgėsi ir neseniai aplankyta „Paloma bistro“. Vis tik užuominų, kad viešas prisistatymas bus, išgirstame. Jame galbūt gros žinoma alternatyvaus roko muzikos grupė: „Galite parašyti, kad labai mėgstame „Garbanotą bosistą“.

Aukštesni stalai skirti užkandžiams, kurie netrukus turėtų pasirodyti meniu. Žemesni – ilgesniam ir neskubiam pasisėdėjimui. Valerijos Stonytės nuotr.


A. Kutko su restorano vadove Rasa Kudžmaite spėja, kad senamiesčio pakraštys, kuriame yra ne viena vieta pavalgyti, turėtų dar labiau atsigauti atsidarius MO muziejui.

Pašnekovės sakė, kad siekė sukurti asketišką, tačiau nešaltą skandinavišką ir japonišką minimalizmą jungiantį interjerą: „Norėjome interjero be interjero“. Valerijos Stonytės nuotr.


„Pavadinimas toks, nes angliškai nesinori vadintis, o lietuviškai nesigauna. Jis atėjo savaime iš vietos koncepto. Vis matai tokias diskusijas, kur vegetarai pyksta ant mėsą valgančių, kad jie valgo mėsą, tada tie, kurie valgo mėsą pyksta ant vegetarų, kad jie pikti, nes nevalgo mėsos. Visi pasidalinę į stovyklas. Norėjosi bent jau konceptualiai turėti vietą visiems, kur visiems tos vietos yra, o meniu visiems yra ką pavalgyti“, – į klausimą, kodėl pasirinktas būtent vokiškas žodis, atsakė pašnekovės.

„Edamame“ pupelių, grikių ir ridikėlių salotos (7 Eur). Valerijos Stonytės nuotr.


Iškart po to išgirstame ir trumpą istoriją apie Prūsiją (!). Esą Tarpukariu derlių nuėmę darbininkai ir šeimininkai pamiršę nuoskaudas ir nesutarimus, apsivilkę švariais baltais marškiniais sėsdavo prie bendro ilgo stalo. Ši bendrumo ir draugiškumo idėja prie stalo sieja ir tigrą bei antilopę iš logotipo, mėsėdžius ir augalinės mitybos pasekėjus.

Brandinta elniena su saldžiųjų bulvių salotomis (15 Eur). Valerijos Stonytės nuotr.


Prie 80-ties vietų restorano ambience prisidėjo architektų studija „A2SM“, Renata Mikailionytė parinko ir komponavo augalus, kurių, žada, bus daugiau. Kai kurie turėtų stiebtis iki lubų. Atmosferą kuria restorane skambantis A. Beitāne sudėliotas grojaraštis.

Meniu. „Freunde“ siekia paneigti nuostatą, kad vegetariškas maistas yra: a) indiškas, b) prėskas, c) tik kruopos. Valgiaraštyje, kaip jau minėta, ne tik vegetariški patiekalai, tačiau tokių tikrai daug: įvairios salotos (4,50-8,50 Eur), lęšių meatballs (8,50 Eur– sako, kad šis patiekalas, mirkstantis naminiame pomidorų padaže, dėl sotumo ir tekstūros patinka visiems. Būtina paminėti ir garuose virtas bandeles „Dim Sum Buns“ su grybais ir „hoisin“ padažu (6,50 Eur), kurios yra tinkamos absoliučiai visiems (nebent netoleruojate glitimo), nes yra veganiškos. Sužinome, kad jas mėgsta ir vaikai. Beje, kol kas čia dar nėra įgyvendintas tapas arba užkandžių, skirtų dalinimuisi, sumanymas.

Krosnyje keptas baklažanas su „harissa“ ir ryžiais (9 Eur). Valerijos Stonytės nuotr.


Pusryčiai. „Freunde“ taip ruošia bufeto tipo vėlyvuosius pusryčius (11,50 Eur, vaikams – 6 Eur, mažyliams – nemokamai), kurių pagrindas – patiekalai iš a la carte ir keletas alternatyvų visame mieste paplitusiems patiekalams. Pavyzdžiui, vietoje kruasanų siūloma paragauti angliškų bandelių (angl. English muffins).

Adresas: Pylimo 22D, Vilnius

Darbo laikas. Pirm.–Sekm. 11:30-00:00

„Facebook“ paskyra ČIA.

#Kitchen #augalinismaistas #Beitāne #Shanti #veganai #TomasGedminas #RasaKudžmaitė #mėsėdžiai #flexitarian #Freunde #dimsum #restoranas #AgataBeitane #vegetarai #A2SM #grikiųsalotos

ATGAL

PASIDALINTI

Naujienlaiškis

© 2020 vmgonline

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg