AŠ Ikona vmgonline

Norite sulieknėti? Neignoruokite sviesto

Norėdami numesti svorio žmonės dažnai atsisako riebalų, t. y. įvairių sviestų, aliejų. Tačiau tai, kad sviestas kenkia talijai, pasirodo, yra mitas! Žinoma, taisyklė „kas per daug, tas nesveika“ galioja viskam, tačiau sviesto iš mitybos išmesti nederėtų. Kaip atsirado toks mitas ir kokį sviestą derėtų rinktis, norint sulieknėti ir gerai jaustis?

Pirmiausia reikėtų apibrėžti skirtumą tarp margarino ir sviesto. Dažnam atrodo, kad tai – vienodos sudėties produktai, kurių vienas tiesiog lengviau tepasi ant duonos. Tai – ne visai tiesa. Sviestas ir margarinas yra pagaminti iš skirtingų riebalų rūšių: margarinas dažniausiai – iš transriebalų (pridedant augalinių riebalų), o sviestas – iš sočiųjų riebalų. Vien dėl to, kad margarino sudėtyje rasite augalinių riebalų, dar nereiškia, kad tai – sveikesnis pasirinkimas. Iš tikrųjų, transriebalai yra vieni kenksmingiausių žmogui riebalų, kurių perteklius didina cholesterolio kiekį kraujyje, skatina antsvorio atsiradimą. O sotieji riebalai yra būtent tie riebalai, reikalingi metant ir kontroliuojant svorį. Tai – sveikiausi riebalai, kuriuos gauna žmogus.

Būtent dėl to, kad sviestą sudaro sotieji riebalai, jo lieknėjantiems atsisakyti nederėtų, šie riebalai yra būtent tie riebalai, kurių ir reikia metant ir kontroliuojant svorį. Sotieji riebalai taip vadinami ne veltui: jie suteikia soties ir apsaugo nuo persivalgymo pavojaus. Sočiųjų riebalų yra ne tik svieste ar kituose pieno produktuose, bet ir vištienoje bei daugumoje žuvies rūšių. Aišku, kaip ir dauguma dėsnių, šis neapsieina be išimčių – per didelis kiekis sočiųjų riebalų gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą, todėl jų vartoti derėtų saikingai. Mitybai, kurią sudaro maždaug 2000 kalorijų per dieną, reikėtų 18 gramų sočiųjų riebalų – tai vos 1–2 arbatiniai šaukšteliai sviesto.

Kai kurie dietologai sviestą priskiria net supermaisto kategorijai, sviestą gali vartoti ir praktikuojantys paleo ir ajurvedinę mitybą. Šių mitybos šalininkų nuomone, sviestas, nors priskiriamas pieno produktams, yra tiesiog riebalai, kurių kiekvienam žmogui daugiau ar mažiau reikia. Sviestas būtinas tinkamai smegenų veiklai, raumenų atsistatymui. Be to, svieste randama vitaminų A, D, E, K, kurie būtini bendrai žmogaus sveikatai ir gerai savijautai. Be to, veikliųjų kai kurių maisto produktų medžiagų, pavyzdžiui, morkose esančio vitamino A, be šių riebalų žmogus įsisavinti negali. Taigi, sviestas vis tik žmogui, tiek metančiam svorį, tiek propaguojančiam sveiką mitybą, yra reikalingas. Neignoruokite jo!

EDITA GAVELIENĖ, dietologė

Sviestas – vienas naudingesnių gyvūninės kilmės riebalų. Labiausiai dėl to, kad jame daug trumpų ir vidutinių grandžių riebalų rūgščių, kurių įsisavinimui nereikalingas gausus riebalus virškinančių fermentų kiekis. Tačiau lieknėjančio asmens racione, riebalų neturi būti daugiau nei 30% paros kaloringumo, o sotieji rieblai (tiek augalinės, tiek ir gyvūninės kilmės), neturi sudaryti daugiau nei 10% šio kiekio.

#lieknėjimas #sveikamityba #sveikasmaistas #sviestas

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg