Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Norite sulieknėti ir maniakiškai lipate ant svarstyklių? Dietologė pataria sustoti!

Kas bandė svertis sistemingai, o dar ir kiekvieną dieną, galėjo pastebėti labai keistų dalykų – galima pamatyti tokių svorio svyravimų, kad vieną kartą jautiesi lyg išlošęs milijoną, o kitą – pradavęs paskutinę žemę. Tai apie ką kalba svarstyklės? Mus konsultuoja gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė

  1. Kaip reikia tinkamai svertis? Kiek kartų per dieną? Savaitę? Mėnesį? Kodėl skirtumas tarp vakarinio svėrimosi ir rytinio arba tarp rytinio ir vakarinio gali būti labai didelis? Ar tai reiškia, kad per naktį sublogome, o per dieną sustorėjome? Kiek per parą gali svyruoti svoris? Kokios pagrindinės to priežastis?

Svoris dienos metu gali kisti net iki kelių kilogramų, tai priklauso nuo suvartojamų skysčių kiekio, hormonų pusiausvyros ir pan., todėl vertinant svorį dinamikoje ir siekiant objektyviai vertinti pokyčius, reikėtų stengtis atitikti tas pačias sąlygas, tai yra paros laiką, laiką valgymų atžvilgiu, skysčių suvartojimą ir pan. Svertis siekiant vertinti dinamiką pakanka vieną kartą per savaitę ar dvi.

Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė

Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė


  1. Dažnos svarstyklės rodo ne tik svorį, bet ir KMI, raumenų, riebalų, vandens kiekį? Koks turi būti visų šių rodiklių santykis? Ties kokiais rodikliais reikia sunerimti ir jau imtis veiksmų?

Svorio ir ūgio santykis tik iš dalies nurodo bendrą situaciją, KMI standartas yra nuo 18,5 iki 24,9, tačiau neretai jis neatspindi realios situacijos. Tokio paties ūgio ir svorio žmogus gali turėti skirtingą riebalų, raumenų, skysčių kiekį, taigi ir situacija būtų vertinama skirtingai. Normalu, jei moterims riebalų kiekis svyruoja nuo 20 iki 30 procentų, vyrams – tarp 15–20 procentų, nepriklausomai nuo amžiaus. Raumenų paprastai per daug nebūna, ir mažinti jų nereikia. Skysčių kiekis, vartojant pakankamai nesaldintų gėrimų, vandens, yra pakankamas. Susimąstyti reikėtų, jei svorio priaugama per trumpą laiką, jei yra polinkis sirgti ar sergama širdies kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, hipertenzija, padidėjęs cholesterolio kiekis, tuomet padidėjęs svoris, ypač didėjanti pilvo apimtis, gali lemti šių ligų atsiradimą net ir sąlyginai jauname amžiuje.

  1. Ar gali svoris svyruoti fizinių pratimų metu?

Sportuojant, ypač jei tinkamai ir adekvačiai maitinamės, sėkmingai galime didinti raumenų masę ir / ar mažinti riebalų kiekį. Tačiau klaidinga manyti, jog tik sportas padės mažinti svorį, nereta situacija, kuomet sportuojant mažėja raumenų masė ir taip nutinka nesant adekvataus maitinimosi. Tik darnus tinkamos mitybos ir fizinio aktyvumo derinimas padeda siekti norimo rezultato tinkamai ir ilgam.