AŠ Ikona vmgonline

Neprilygstamasis vanduo: ką turėtume apie jį žinoti?

Vanduo = gyvybė. Nors yra daug produktų, turtingesnių naudingosiomis medžiagomis nei vanduo, bet jis yra unikalus reiškinys, be kurio negali funkcionuoti nė vienas gyvas organizmas. Jei be maisto žmogus gali išgyventi iki dviejų mėnesių (aišku, jei tuo metu gers vandenį), tai be vandens jis gali ištverti vos kelias dienas.

 1. Daugiau nei ¾ žmogaus organizmo sudaro vanduo. Kuo senesnis žmogus, tuo mažiau vandens jame yra. Priklausomai nuo amžiaus, vandens kiekis organizme gali svyruoti nuo 50 iki 85 proc. Bet vanduo – tai ne tik mūsų organizmo sudedamoji dalis, vanduo žmogaus organizme atlieka daug funkcijų: transportuoja naudingąsias medžiagas, vykdo termoreguliacijos funkciją, yra vienas svarbiausių virškinimo proceso elementų.  Vandens poreikis skiriasi priklausomai nuo klimatinių sąlygų, fizinio krūvio ir netgi individualių žmogaus savybių (pvz., prakaitavimo intensyvumo). Per parą rekomenduojama išgerti 6–8 stiklines vandens.

 2. Daugiau nei 70 proc. Žemės paviršiaus dengia vanduo. Tai – jūros, vandenynai, ežerai, upės ir kiti vandens telkiniai.

 3. Vanduo ypač svarbus dantims, naudojamas palaikyti burnos higieną: vanduo dalyvauja valant dantis, nuplauna apnašas ir kenksmingas dantų emaliui rūgštis.

 4. Vanduo padeda lieknėti. Labai dažnai žmogaus organizmas siunčia alkio signalą, kuris iš tikrųjų yra troškulio signalas. Tad kaskart užsimanius valgyti, patartina išgerti šiek tiek vandens – galbūt būtent gerti norėjome. Kartu su vandeniu iš organizmo pašalinamos kenksmingosios medžiagos arba apykaitos produktai. Medžiagų apykaita lėtėja, jei geriama nepakankamai vandens.

 5. Vanduo naudojamas virti. Virimo temperatūra kinta priklausomai nuo išorinio slėgio: mažėjant slėgiui, mažėja virimo temperatūra (todėl aukštai kalnuose virimo temperatūra yra žymiai mažesnė).

 6. Mankštinantis vandenyje ne taip pavargstama, nesijaučia prakaitavimo, dirba raumenys, o sąnariams tenka mažesnis krūvis, todėl mankšta vandenyje ypač rekomenduojama didelį antsvorį turintiems žmonėms.

 7. Vanduo ir duona nuo seno laikomi pagrindiniais maisto produktais: ir tiesiogine, ir simboline prasme. Daug mitų ir padavimų yra susiję su vandeniu ir duona. Be vandens neįmanoma iškepti duonos. Vanduo yra reikalingas mielių arba raugo fermentacijos procesui. Vanduo turi įtakos tešlos konsistencijai. Vandenyje tirpinami reikalingi duonos gaminimui produktai: druska, cukrus. Naudojant skirtingos temperatūros vandenį, galima keisti tešlos temperatūrą.

 8. Daugiau vandens reikia vartoti sergant, ypač kai stipriai prakaituojama, kankina vėmimas, diarėja. Vanduo būtinas palaikyti elektrolitų balansą ir išvengti dehidratacijos.

 9. Vanduo neutralizuoja skonius, todėl verta prieš degustuojant patiekalą arba gėrimą praskalauti burną, kad pašaliniai kvapai netrukdytų pajausti naujus skonius.

Įdomu! Kas yra kupranugario kuproje? Riebalai ar vanduo? Kuproje yra riebalai, kuriuos kupranugario organizmas perdirba į vandenį. Jo gali pasigaminti net iki 40 litrų. Žmogaus ir gyvūnų organizmų pasigamintas vanduo perdirbant maistą vadinamas vidiniu arba endogeniniu.

Dar daugiau neįtikėtinų faktų ir receptų rasite žurnale „Verdu ir kepu“!


#faktai #elžbietamonkevič #naudingosiossavybės #neįtikėtinifaktai #įdomūsfaktai #vanduo #informacija #savybės #žurnalas #sveikata #verduirkepu

ATGAL

PASIDALINTI

 • Facebook vmgonline.lt
 • Instagram vmg_vilnius
 • YouTube vmg
 • LinkedIn vmg