Aš Ikona Pokalbių Šou Delfi TV

„Matchos“ istorija: dėkoti reikia mieguistiems vienuoliams

Žaliosios „matchos“ arbatos istorija tęsiasi jau 4 tūkst. metų – nuo tada, kai kinų entuziastai arbata gydėsi nuo uždegimų, karščiavimo ir kitų ligų. Anot senovės tekstų, „matchos“ išradimas priklauso kinų sveikatos praktikui Sheng Nongui, kuris į arbatą pažvelgė kaip į gėrimą. Legenda byloja, kad kartą po medžiais Sheng geriant karštą vandenį į jo puodelį įkrito keletas lapelių, kurie visiškai pakeitė vandenį. Nuo tada į vandenį jis pradėjo dėti ir savo medicinines žoleles.

Po šio išradimo arbatos lapeliai būdavo skrudinami ir suspaudžiami į formas, kurias būtų patogu transportuoti. Prieš geriant arbatą arbatžolių būdavo atsiskeliama, jos būdavo sutrinamos į miltelius ir po to įmaišomos į karštą vandenį, įberiama šiek tiek druskos. Tik vėliau kinai sumanė lapelius džiovinti garuose ir plikant naudotis bambukine šluotele, dėl kurios arbata įgyja ypatingą tekstūrą. Netrukus šis ritualas tapo zen budistų ritualu, nes manyta, kad „matcha“ padeda išlikti budriems meditacijos metu.

Miltelinė arbata į Japoniją buvo atvežta XII amžiuje. Tai padaręs budistų vienuolis Eisai parašė ir pirmąjį traktatą, skirtą arbatai, kuriame „matchą“ pavadino prabangia medicina ir nemirtingumo eliksyru. Tai paskatino japonus „matchą“ gerti kasdien. Anksčiau „matcha“ buvo žinoma kaip kartus gėrimas, nes tik po keleto amžių japonų arbatos augintojai pastebėjo, kad uždengus arbatmedžius likus mėnesiui iki derliaus nuėmimo arbata įgyja saldesnį „umami“ skonį ir arbata yra skanesnė ją smulkinant granito akmenimis. Tokia „matcha“, kokią žinome dabar, buvo ištobulinta tik XIX a. Taip viena labiausiai japonų saugotų paslapčių paplito po visą pasaulį. Geriausios kokybės „matcha“ ir toliau yra auginama Japonijoje – ji čia renkama rankomis ir smulkinama tradiciniais metodais, todėl yra 100 proc. natūrali.

Geros kokybės „matcha“ bus ta, kurios kilmės šalis – Japonija, o konkrečiai – Nishio ir Aichi prefektūros. Už kokybišką „matchą“ teks ir sumokėti atitinkamai: už 30 gramų pakuotę – apie 16–26 eurus. Daug pasako arbatos spalva – tikroji „matcha“ bus ryškiai žalio, smaragdinio žalumo, nekokybiška – samanų gelsvumo.

#arbata #Istorija #matcha

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg