Aš Ikona Pokalbių Šou Delfi TV

Masinė šventė – maisto švaistymo ritualas?

Kiekviena šventė turi savo dekoracijas ir tradiciniais patiekalais nukrautus stalus. Šįvakar saldumynų vazelėse gulės nukirsti šiurpiai kruvini sviestinės tešlos ilgi damų pirštai, morenginiai akių obuoliukai, pagardinti (pašiurpinti?) vyšnių uogienės lašelyčiu, dubenėliuose tyvuliuos žarnokų sriubos, o ant palangių degs ir visokiomis grimasomis praeivius šiurpins išskaptuotos moliūgų galvos.

Kiek „suvalgo“ Helovinas?

Ar kada pagalvojote, kiek moliūgų „suvalgo“ Helovinas? VMGonline.lt to paklausė Lietuvos vartotojų instituto, inicijavusio maisto tausojimo kampaniją „Linkėjimai, maistas“, dėl ko 6 ES šalys gvildena maisto likučių problemą ir mokosi gyventi be maisto atliekų. Gavome šiurpoką atsakymą: štai Britanijoje per Heloviną dekoracijoms „suvartojama“ daugiau nei 8 mln. moliūgų – 18 000 tonų valgyti tinkamo moliūgų minkštimo – po šventės iškeliauja į sąvartynus!

Nors Helovinas (Šiurpnaktis) Lietuvoje švenčiamas kukliau nei daugelyje kitų Europos kaimynių, tačiau ši šiurpoka šventė kasmet vis labiau populiarėja. Pasak LVI atstovų, kaip ir visas kitas masines šventes, Heloviną galima vadinti maisto švaistymo ritualu.

Tiesa, šiuo atveju maistas švaistomas dėl kitokių priežasčių nei per didžiąsias metų šventes.

1 kg moliūgų užauginti reikia 353 litrų vandens! Unsplash.com nuotr.


Kas skaniausia ir naudingiausia – į šiukšlyną

Vaiduoklių šventės proga interjero ar kiemo dekoravimui naudojami moliūgai – puikios daržovės, kurios šia proga, deja, dažniausiai lieka nesuvalgytos.

Statistika išties žiauri: antai Britanijoje daugiau nei 8 mln. moliūgų – 18 000 tonų valgyti tinkamo moliūgų minkštimo ­– po šventės iškeliauja į sąvartynus. Taigi tas grožis turi šiurpoką pusę. Beje, Lietuvoje daugėja viešų renginių, kurių rengėjai vilioja lankytojus „tūkstančiais moliūgų žibintų“. Tačiau šių daržovių likimas po renginio – neaiškus.

O juk namų dekoravimui naudojamus moliūgus galima panaudoti fantastiškiems patiekalams. Aišku, pirmiausia reikia išvengti perteklinio dekoravimo: juk Šiurpnakčio atmosferai sukurti pakaks ir vieno moliūgo.

Vienas moliūgas – dekoracijoms ir vaišėms

Jau dabar laižykite pirštus įsivaizduodami puikius valgius. Klasikų klasika – moliūgų sriuba (kuri, beje, gerai laikosi šaldymo kameroje). Moliūgus taip pat galima panaudoti vištienos kepsneliams, troškiniui su pupelėmis, salotoms. Ar girdėjote apie moliūginę lazaniją arba plovą? Varškės virtinukai su moliūgais taip pat pradžiugins akis ir gomurį. Aišku, visada galima išsikepti blynų ar sklindžių. Pagaliau, kokia šventė be moliūgų pyrago arba biskvito, bandelių, kekso ar vaflių? O kur dar moliūgų saldainiai. Ar bandėte pasigaminti moliūgų tyrės ar išsivirti džemo? Beje, moliūgus taip pat galima rauginti ir marinuoti. Padažai ir pagardai su moliūgais – taip pat puikūs.

Mažiau yra daugiau

Ši taisyklė madoje ne tik drabužių madoje. Prieš visas šventes patartina apsipirkti su saiku – tiksliau, su apgalvotu pirkinių sąrašu. O maisto likučius kūrybiškai panaudoti naujiems valgiams – kam nuobodžiai valgyti tą patį?

Namų ūkiuose nesuvartotas ir išmestas maistas sudaro didžiąją dalį maisto atliekų Europos Sąjungoje – net 53 proc.! O Lietuvoje vienas gyventojas per metus išmeta daugiau nei 56 kg maisto. Taigi, gausesni namų ūkiai išmeta šimtus kilogramų maisto. Išmestas maistas – tai ne tik išmesti pinigai, bet ir gausybė iššvaistytų išteklių, kurie būtini maistui auginti it gaminti.

Pasaulyje pagaminamo maisto užtektų visiems – tačiau net 1/3 žmonėms vartoti pagaminto maisto prarandama arba iššvaistoma. O kas devintam Žemės gyventojui jo trūksta.

Valerijos Stonytės nuotr.


Dalinkitės

Jei turite per daug moliūgų ar kitų daržovių, kurių nesugebėsite suvalgyti, o gal prisigaminote per daug maisto vakarienei ar jo – gero, bet nesuvalgyto, liko po šventės, neišmeskite. Gal šalia gyvena šeima, kuriai galite padovanoti sotesnius pietus ar vakarienę? Arba registruokitės sistemoje https://fud.lt/home. Atvažiuos vairuotojas, paims maistą ir nuveš jį „Maisto banko“ remiamoms organizacijoms, pavyzdžiui, labdaros valgykloms.


#taususvartojimas #maistoatliekos #Linkėjimaimaistas #Helovinas #moliūgas #patiekalaiišmoliūgų

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg