Aš Ikona Pokalbių Šou Delfi TV

Lietuvė alaus someljė papasakojo, kokios mados siaučia didžiausiame Baltijos regione alaus festivaly

Gegužės 4–5 dienomis Taline vyksta didžiausias tarptautinis kraftinio alaus savaitgalis („Tallinn Craft Beer Weekend“, toliau – TCBW) Baltijos regione. Į jį vyko ne vienas alaus entuziastas ir profesionalas iš Lietuvos. Po pirmosios dienos alaus someljė Asta Urbonaitė sutiko VMGonline.lt papasakoti savo pirmuosius įspūdžius tiesiai iš įvykio vietos. Šiandien, 16 val., prasideda antroji diena.

Asta, kaip atrodo ir vyksta Talino alaus savaitgalis?

Didžiulėje loftinėje erdvėje yra du pagrindiniai ragavimo laikai (angl. flights). Vakar 17 val., kai durys atsidarė, visi 43 alaus bravorai arba jų atstovai pristatė 2 pirmuosius alaus pavyzdžius. Tuomet 20 val. 30 min. buvo pristatyti dar du. Tai reiškia, kad iš viso vakar buvo galima paragauti virš 170 skirtingo alaus. Išplėčiau skonių biblioteką – paragavau 90.

Degustacinė taurė yra panaši į „Vyno dienų“. Yra riba, žyminti 10 cl arba 100 ml. Dauguma aludarių įpila daugiau, tačiau kiekvieno sąžinės reikalas yra išgeriamo, išpilamo ir pasidalijamo alaus kiekis. Galiu pasakyti, kad išragavus alaus, kad ir po 20 ml, viskas gerai. Tačiau jei ragautum po tiek, kiek pila, interviu duoti arba rašyti nelabai galėčiau (juokiasi).Iš kokių šalių dalyviai?

Estijos geografinė padėtis lemia gerą alaus bravorų iš aplinkinių šalių susirinkimą: švedai, norvegai, suomiai, rusai, belgai, italai. Iš toliau – JAV, Jungtinės Karalystės ir Kinijos. Estų bravorų yra apie 10.

Kiek lankytojų sutraukė festivalis? Ar didelis susidomėjimas?

Bilietai į jį buvo parduoti per porą valandų. Dalyvių tikslaus skaičiaus nežinau, bet apie 1000. Visiškas sold outas. Iš perparduotųjų organizatoriai bilietų nerekomenduoja pirkti. Žinau, kad vidutinė perpardavinėjimo kaina šiandien yra apie 90–100 Eur. Laimingieji, kurie juos spėjo įsigyti per pirmąsias dvi valandas, už vienos dienos bilietą sumokėjo 60 Eur, dviem dienoms kainavo 90 Eur.

Kokie skoniai populiariausi? Kurie madingiausi?

Vakarykštė antroji banga davė dar įdomesnius ir intensyvesnius skonio žaidimus nei pirma. Tai – vaisiniai, „stout“ stiliaus aluje jautėsi kakava, aitrieji pipirai, „chipotle“, slyvos, vanilė, „tonka“ pupelės, kurios yra naujos ir populiarios, juodieji pipirai, rūgščiosios vyšnios. Taip pat labai populiarus statinėse brandintas alus, iš kurių jis įgauna papildomą skonį iš prieš tai jose buvusio burbono, armanjako, konjako, romo ir kitų stipriųjų ir intensyvaus skonio gėrimų.

Kaip, pavyzdžiui, „Saison“ stiliaus alus su laukinėmis mielėmis ir brandintas statinėje – tai yra net trys labai ypatingi alui skonį pridedantys jo gamybos būdai vienoje vietoje. Prie tokių alų, kurie turi „kros“ kategorinį arba maišytų alų gamybos procesą, iš tikrųjų rikiuojasi didžiausios eilės.

Kalbant apie alaus madas, neįmanoma išvengti IPA, t. y. labai kartaus ir intensyvaus skonio alaus stiliaus pavyzdžių. Tokiems būdingas aukštesnis kiekis alkoholio ir kartesnis, sausesnis skonis. Apibendrinusi sakyčiau, kad aludariai ieško tarpkategorinio, drąsiai miksuoja, žaidžia su įvairiais gamtos augalais, su viskuo, kas yra būdinga kitoms, pavyzdžiui, vyndarystės, šakoms, su statinėmis, kuriose buvo kiti gėrimai. Neįsivaizduoju, kas bus toliau, tačiau šiuo metu yra tikrai įdomios alaus mados.Koks alus įstrigo labiausiai?

Didžiausias favoritas – pirmoje sesijoje ragautas alus iš Jungtinės Karalystės. Tai – statinėse brandintas alus su laukinėmis mielėmis ir raudonosiomis uogomis.

Ar įsivaizduojate tokį festivalį, vykstantį Lietuvoje? Ar tokio reikėtų?

Lietuvoje reikėtų tokio festivalio. Manau, kad sulauktume daug svečių ne tik iš kitų Baltijos šalių, bet ir iš Lenkijos, Baltarusijos. Atskristi į Lietuvą yra paprasta iš bet kurios šalies. Estų kraftinio alaus judėjimas „užsikūrė“ anksčiau, todėl jie yra šiek tiek labiau pažengę.

Vis dėlto, smagu, kad Lietuvoje turime porą panašių renginių. Tai – Vilniaus alaus festivalis, kuris 2017 m. gruodžio mėnesį davė startą kokybiškesniam ir didesnės apimties festivaliui. Buvo sausakimša. Taip pat turime Kauno kraftinio alaus dieną, kurios metu aplink ir jų bravore vyko alaus ragavimai. Ten taip pat buvo ir geras maisto pasirinkimas – tai labai svarbu: nuo picų, kepamų krosnyje, iki austrių. Tai buvo du geri bandymai kokybiškesnio lygio link. Tačiau jie nėra tokios apimties, kaip Taline. Šis savaitgalis sutraukia labai daug lankytojų, yra laukiamas. Jam nereikia praktiškai jokios reklamos. Jame sutikau lietuvių, 10–20 alaus bičiulių, kurie specialiai atvyko į šį renginį.

#Talinas #alausfestivalis #alus #alaussavaitgalis #AstaUrbonaitė #kraftinisalus #alaussomeljė

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg