Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Laimikis Kalėdoms: veganiškos valgomos dovanos


Savaitgalį VMGonline.lt komanda įsiliejo į visai smagų, įvairiais kvapais kvepiantį priešventinį šurmuliavimą „Vegfest LT“. Ieškojome, kaip ir dauguma šurmuliavusiųjų, to ypatingojo „kažko“, ko niekas nežino, niekas nematė ir niekas dar neragavo. Atvirai kalbant, ieškojome valgomų dovanų – bet tokių, dėl kurių ir patys labai pradžiugtume. Dalijamės atradimais ir idėjomis.

Brandintas obuolių sūris

Kodėl? Nes tai bene seniausias, net viduramžius menantis, skanėstas, kurio visada būdavo ant senovės lietuvių desertų stalo. Dar ir todėl, kad obuolių sūris daugeliui primena vaikystę ir jausmą, kaip sunku, bet kaip svarbu, išlaukti, kada tas maišelyje pakabintas obuolių marmeladas užtektinai subręs ir taps tikru sūriu. Be to, tai – sveikas, skanus ir kone gurmaniškas skanėstas, juolab kad žemaičiai Vaida ir Gvidas Pauliai patobulino 1918 m receptūrą: ėmė gaminti ne tik klasikinius, bet ir netikėčiausių skonių sūrius, pavyzdžiui, su aitriosiomis paprikomis, riešutais, putino uogomis, rabarbarais, kanapėmis, agrastais ir t. t.

Kur ieškoti? Brandintas rankų darbo obuolių sūris.

Daržovių arbata

Imbieru, cinamonu ir gvazdikėliais kvepiančios arbatos – graži, bet labai jau dažna dovana: po švenčių jų namuose būna tiek, kad užtektų iki kitų Kalėdų, o gal ir dar kitų. VMGonline.lt mugėje rado įdomią alternatyvą – daržovių arbatą, kurios sudėtyje yra džiovintų daržovių, pavyzdžiui, pomidorų, brokolių, moliūgų gabaliukų ir jiems puikiai akomponuojančių prieskonių. Daržovių arbata plikoma kaip įprasta arbatžolių arbata ir gerai kvepia geru sultiniu. Itin dera su karštais pusryčių sumuštiniais, lietiniais blynais su sūriu ar daržovėmis, nesaldžia bandele ir pan. Sužvarbus gali būti geriama tiesiog kaip karštas sultinys, taip pat tinka gardinti sriubas. Garantuojame: dovanos gavėjas bus maloniai nustebintas.

Kur ieškoti? Daržovių arbatos

Stiprus sirupas su „čili“

Svarainių sirupas ir obuolių sūriai – šie du dalykai yra atėję iš močiučių virtuvių, todėl visada turi ne tik maistinę, gydomąją, bet ir stiprią emocinę vertę. Nuostabus kvapas pasklisdavo po namus, kai močiutė į karštą vandenį pildavo vasaros pabaigoje pačios gamintą svarainių sirupą... Kaunietė dr. Živilė Juknevičienė pakartojo gerą tradiciją ne tik turiniu, bet ir forma. Į plokščius buteliukus supilstytas apelsinų, citrinų ir moliūgų sirupas su aitriosiomis paprikomis (!) atrodo kaip tik taip, kaip atrodydavo tai, ką spintelėje žiemos ligoms vaikyti laikydavo paslėpusi močiutė. Graži dovana ir tikrai solidi alternatyva lauktuvių nešamiems solidiems gėrimams.

Kur ieškoti? Apelsinų aitriųjų paprikų sirupas

Gražus cukrus

Mitybos specialistai spėja, kad netruks ateiti laikas, kai atsiprašysime cukraus už tai, kad pavertėme jį atskalūnu. Atsiprašymams ypač tinka Kalėdos ir kitos metų šventės, nes jos be saldumo – kaip tortas be marcipaninės rožės. Pirmasis cukrus buvo pagamintas Persijoje tik mūsų eros VI a. ir tuo metu tai nediskutuotinai buvo prabangos dalykas. Kad ir šiandien jis būtų ne nustumtas nuo pjedestalo, o išsaugotų savo orumą, jo reikia vartoti saikingai ir gražiai, trumpai tariant, prabangiai. Kaip tik tokį prabangiai atrodantį natūralų rudąjį cukrų radome mugėje. Cukrines kaneles tikrai ne gėda, o netgi visai prabangu dovanoti!

Kur ieškoti? Natūralus rudasis cukrus

Daugiau valgomų, bet jau pačių pagamintų dovanų idėjų rasite ČIA

Ką dovanojate Jūs?

ATGAL

PASIDALINTI