Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Kontroversiški faktai apie šaltą kavą: ar verta jos užsisakyti?

Šaltos kavos sezonas prasidėjo – kavinėse ir vėl ūžia kokteilinės, stiklinėse skamba ledukai. Tačiau gaivinančios kavos skonį gali apkartinti keli faktai, rašo Theguardian.com. Kai kurie jų ne tik paskatins susimąstyti, bet galbūt ir atsisakyti šio populiaraus vasaros gėrimo.

Pexels.com nuotr.


APLINKĄ TERŠIANTYS PLASTIKINIAI ŠIAUDELIAI

Jau turbūt girdėjote, kaip vis garsiau kalbama apie plastikinių šiaudelių taršą. Faktai kalba už save: jie beveik niekada neperdirbami, nes yra per smulkūs ir apjungia kelias skirtingas plastiko rūšis.

Pirmąjį judėjimą prieš plastikinius šiaudelius „Be Straw Free“ 2011 metais pradėjo amerikietis Milo Cressas, kuriam tuomet buvo vos devyneri metai.


„Pastebėjau, kad kiekvieną kartą kavinėje, užsisakius gėrimą, man atneša šiaudelį, kuris man visiškai nereikalingas. Kam teršti aplinką dalykais, kuriuos panaudosime vos kelias minutes?“ – svarstė M. Cressas.

Tuomet berniukas ėmė rašyti laiškus daugeliui JAV Vermonto valstijoje esančių restoranų prašydamas, kad šiaudeliai būtų neprivalomas priedas prie gėrimo ir svečiai juos gautų tik tuomet, jei paprašytų. Šio prašymo atgarsiai pasklido po visą šalį. Daugelis restoranų sutiko, ir šiaudelių vartojimas sumažėjo iki 80 procentų.

Pixabay.com


GALI PRARASTI TIKRĄJĮ SKONĮ?

Ne viename užsienio žiniasklaidos šaltinyje taip pat teigiama, kad šalta kava neturi nei aromato, nei tikrojo kavos skonio, o jų skonį esą pataiso priedai – pienas, cukrus, sirupai ir pan. Įvertinus, jog šaltą kavą ruošia ne tik dideli kavos tinklai, bet ir pavieniai pripažinti ir savo amatą išmanantys kavos virėjai, šis teiginys skamba keistai. VMGonline.lt susisiekė su Emanueliu Rykliu, „Crooked Nose & Coffee Stories“ įkūrėju ir savininku. „Reikėtų aiškintis konkrečią situaciją, konkrečią šaltą kavą ir pan. Mes patys jau daugiau nei penkerius metus gaminame „cold brew“, šaltai brandintą kavą, kurią vertina ne vienas kavos mėgėjas, entuziastas, profesionalūs šefai ir t. t. Mes ją tiekiame keliems Vilniaus restoranams. Šalta kava iš esmės yra kitokia nei karšta, ir taip, ji gali būti neskani arba kaip tik ypač skani. Tad realiai negaliu nei patvirtinti, nei paneigti šio teiginio. Čia tiesiog kaip bet kokią karštą kavą galima paruošti blogai, taip ir šaltą kavą galima sugadinti, bet niekada negalima teigti vienareikšmiškai, nes tai tikrai nebus tiesa. Kava per daug kompleksiškas gėrimas, kad būtų viskas taip apibrėžta“, – komentavo kavos manufaktūros savininkas.

VMGonline.lt domėjosi, kaip šalta kava ruošiama ir kiek ji kainuoja Lietuvoje.


NEŠVARŪS LEDUKAI

Šalta kava be ledukų turbūt neįsivaizduojama. Tai – pagrindinė sudedamoji dalis, kuri palaiko vėsią gėrimo temperatūrą. Deja, net ir šis iš pirmo žvilgsnio nekaltas ingredientas gali būti pavojingas sveikatai.

2017 metų vasarą BBC atliko tyrimą, kurio metu „Starbucks“ ir dviejų kitų kavinių „Costa Coffee“ ir „Caffe Nero“ Jungtinėje Karalystėje šaldytuose gėrimuose atrado fekalijų bakterijų.

Tyrimai atskleidė, kad nešvarus ledas yra tiekiamas beveik kas trečiame bare, restorane ir kavinėje. Ant ledo ši bakterija išsilaiko puikiai, todėl klientų sveikatai gresia pavojus.

„Tai labai rimta. Kai mes nustatėme tokius pažeidimus, būtinai reikia tikrinti darbuotojus, kurie gamina ar tvarko ledą prieš paduodami jį klientams“, – tyrimo gautas išvadas komentavo „Chartered Institute of Environmental Health“ politikos ir švietimo vadovas Tony Lewisas.

Sveikatos apsaugos agentūros ekspertai nustatė, kad ši bakterija randama ir ant darbuotojų rankų, mat jie kruopščiai nenusiplauna jų išėję iš tualeto. Taip pat problema kyla dėl nevalomų ledo mašinų ar samtelių, skirtų paimti ledą, kuomet darbuotojai juo pripildo stiklines ir puodelius.


GĄSDINANTI DOZĖ KALORIJŲ

Ko gero, retas susimąstome, kiek mūsų mėgstamoje šaltoje kavoje yra kalorijų. Pasaulinis vėžio tyrimų fondas („World Cancer Research Fund“, WCRF) atliko šaltų kavų, parduodamų populiariausiuose Didžiosios Britanijos tinkluose, tyrimą. Jame dalyvavo „Starbucks“, „Caffe Nero“ ir „Costa Coffee“.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad pačioje kaloringiausioje kavoje – „Starbucks“ tamsiai violetinėje uogų „Mocha Frappuccino“ – buvo aptikta net 561 kalorija. Kitose šaltose kavose galima rasti nuo 200 iki 450 kalorijų.

„Tai, kad galime nusipirkti šaltą kavą, kuri turi daugiau nei ketvirtadalį rekomenduojamos suvartoti dienos kalorijų normos, išties kelia nerimą. Tokį kalorijų kiekį galime suvartoti valgydami, bet ne išgerdami vieną gėrimą“, – kalbėjo pasaulinio vėžio tyrimų fondo WCRF vadovė dr. Rachel Thompson.

Parengta pagal: Theguardian.com, Thrillist.com ir Businessinsider.com

#ledukai #frappe #šaltakava #crookednose #šiaudeliai #kalorijos #sirupai #EmanuelisRyklys #kava