Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Sveiki užkandžiai vaikams: 5 dietologės patarimai

Artėjant mokslo metams verta pagalvoti apie sveikus užkandžius, kurie suteiktų energijos tiek mažiesiems mokyklinukams, tiek paaugliams. Tokie užkandžiai yra svarbūs vaikų sveikatai, nes stimuliuoja smegenų veiklą, gerina nuotaiką ir padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

,,Tėvai dažnai vengia užkandžių tikėdami, kad jų valgyti nėra būtina, o gal ir nerekomenduojama. Tuos pačius įpročius bando įdiegti ir vaikams. Pirmiausia vertėtų atskirti, kas yra užkandžiai, o kas – užkandžiavimas“, – pažymi gydytoja dietologė Evelina Cikanavičiūtė.

Pašnekovės teigimu, užkandžiai – tai suplanuoti ,,mažieji“ valgymai tarp pusryčių, pietų ir vakarienės. Juos valgant laikomasi periodiškumo, pasirenkami aukštos maistinės vertės produktai: vaisiai, daržovės, riešutai, pieno produktai. Tai – galimybė suvalgyti pakankamą kiekį maisto, kuriame gausu skaidulomis, vitaminais, mineralinėmis medžiagomis, antioksidantais, baltymais, ypač svarbiais vaikų augimui, brendimui, gerai fizinei, protinei ir emocinei sveikatai. Taip pat šie nedideli valgymai neleidžia peralkti. Tad mažėja tikimybė, jog padidės pagrindinių valgymų porcijos ar bus persivalgoma.

Valerijos Stonytės nuotr.


Pasak E. Cikanavičiūtės, vaikai nori pavalgyti, užkąsti greitai. Juk laukia žaidimai, draugai ir daug kitų įdomybių. Todėl užkandžiai neturi būti tokie, kuriems reikėtų paserviruoti stalą arba juos ruošti ar šildyti. Užkandžiai turėtų būti paprasti, dažniausiai paimami į rankas arba valgomi tiesiai iš indelio ar pakuotės.

Svarbus ir maisto patiekimas. Pavyzdžiui, vaikai mieliau valgo lazdelėmis supjaustytą morką ar skiltelėmis supjaustytą obuolį negu visą iš karto. ,,Nedažnas vaikas mėgsta valgyti vienus riešutus, bet jeigu jam bus patiekti naminės granolos maži batonėliai, daug didesnė tikimybė, kad šis užkandis atrodys kaip gardumynas. Į mažą indelį sudėta naminė granola, graikiškas natūralus jogurtas ir šviežios uogos arba supjaustytas vaisius – vėlgi puikus ir greitas užkandis. Be to, vaisių ar uogų ir pieno kokteilis, supiltas į buteliuką, – puiki saldaus pramoninio pieno gėrimo alternatyva“, – pataria E. Cikanavičiūtė.

Vaikams ar paaugliams, kurių energijos poreikis didesnis, užkandžiu gali būti ir sumuštinis, pagamintas su visadalių grūdų miltų duonos, natūralios mėsos ar žuvies gabalėliu, kiaušiniu ir daržovėmis.