Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Kokio augalinio aliejaus jokiu būdu negalima vartoti veganams?

„Valgydamas mėsą žmogus naikina kitas gyvas būtybes“, – sako dauguma vegetarų ar veganų kelią (pastarieji visiškai atsisako gyvūninės kilmės produktų) sąmoningai pasirinkusių žmonių. Kaip tai susiję su augaliniu palmių aliejumi? Juk jis išgaunamas iš alyvpalmių vaisių minkštimo. Deja, kaip praneša Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centras, situacija net labai apgaulinga. Ir štai, kodėl.

Kiek palmių aliejaus suvartojame?

Prekybos centre palmių aliejaus aptiktume daugiau nei pusėje visų parduodamų produktų: margarine, kepiniuose, šokolado gaminiuose, šaldytose bulvytėse ir picoje, sriubose, sultiniuose, padažuose. Tyrimai rodo, kad per metus vienas žmogus suvartoja daugiau nei 7 kg palmių aliejaus, naudojamo įvairiuose maisto produktuose. Jei dar pridėtume kasdienio naudojimo prekėse (maiste, kosmetikos produktuose, plovikliuose ir valymo priemonėse) esantį alyvpalmių aliejų, šis skaičius išaugtų iki 13 kg.

Palmių aliejaus pramonė skaičiais:

*Kasmet išgaunama 342 mln. tonų palmių aliejaus. *Kasdien palmių plantacijoms išdeginama 670 futbolo aikščių ploto atogrąžų miško. *Kasmet į atmosferą išmetama 309 mln. tonų CO2. *Per 30 m. nusausintas durpynų plotas apima beveik pusę Lietuvos teritorijos. *Kasmet 1000–5000 orangutanų žūva dėl milžiniško palmių aliejaus poreikio. Jau išnyko ~90 proc. orangutanų populiacijos! *Tokiu tempu plečiant palmių plantacijas, Sumatros tigrai visiškai išnyks per 3 metus, orangutanai – per 4–5 m. 300 000 gyvūnų rūšių iškilusi reali išmirimo grėsmė. *Naikinant atogrąžų miškus, prarandama ne tik labai vertinga augalija, bet ir daugelis gyvūnų rūšių, įskaitant tas, kurios net nebuvo atrastos. Senka gruntinis vanduo, upės. Kyla didžiuliai durpių ir miškų gaisrai, nukentėjusiuose regionuose keičiasi klimatas, o taip prisidedama prie pasaulinės klimato kaitos. Šie pokyčiai daro poveikį ne tik atogrąžų augmenijai ir gyvūnijai – jie taip pat neigiamai veikia vietos gyventojus, kurių pragyvenimas yra glaudžiai susijęs su šiomis ekosistemomis.

Daugiau informacijos apie palmių aliejaus keliamus pavojus jau rašėme ČIA.

#veganiškas #aliejus #veganai #palmiųaliejus #naujienos #vegetarai