Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

KLAUSK GYDYTOJO: kodėl sukyla rūgštys?

Jeigu skaitote šį tekstą, greičiausiai žinote, kas yra tas nemalonus deginimo jausmas skrandyje. Tik galbūt nežinote, kuo jį gesinti? Vandeniu su soda, natūraliu jogurtu, o gal švelniu maistu?Į klausimus apie kylančias skrandžio rūgštis atsako „InMedica“ klinikos gydytojas-dietologas Edvardas Grišinas.


Kas yra tas skrandžio rūgštingumas? Tai natūrali terpė, kuri yra mūsų skrandyje. Kiekviena mūsų virškinamojo trakto dalis turi tam tikrą terpę, tarkime, skrandyje yra rūgšti terpė, o jeigu mes eisime giliau žarnyno link, pateksime į šarminę terpę. Dažniausiai „rūgštingumas“ žmonėms siejasi su padidėjusiu skrandžio rūgštingumu. Tam yra įvairių priežasčių: gali būti tiesiog fiziologiškai padidėjęs rūgštingumas, taip pat – virškinamojo trakto ligos, gyvensenos padariniai, kai sutrinka virškinamojo trakto raukų, kurie palaiko uždaras talpas, funkcija ir jie tampa šiek tiek laisvesni – tuomet rūgštis, kuri yra skrandyje, kyla į viršų. Tai reiškia, kad rūgštingumas yra ne padidėjęs, o surtikusi anatominė funkcija, kuri ir lemia, kad mes jaučiame rūgštis.

Kokios priežastys, kad jaučiame kylančias rūgštis? Maistas? Ligos? Tai gali būti ligos pasekmė, pavyzdžiui, atrofinio gastrito, po įvairiausių operacijų, kai sutrinka atgalinis ryšys ir skrandžio ląstelės gamina rūgštį, tačiau neišsiskiria hormonas, kuris jas slopina, nes ta skrandžio dalis, tarkime, yra pašalinta. Visgi dažniausia priežastis yra mūsų gyvenimo būdas – gausaus, riebaus, daug cukraus turinčio maisto vartojimas, greitas valgymas, fizinio aktyvumo stoka, labai didelis stresas ir vakariniai apsivalgymai.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją? Jeigu dieną iš dienos jaučiame padidėjusį rūgštingumą ir nežinome, kaip su juo susitvarkyti, suvaldyti, pirma rekomendacija – užsirašyti pas gydytoją gastroenterologą. Jeigu manome, kad tai susiję su mityba – pas gydytoją dietologą, kad gautumėte tikslią ir koncentruotą informaciją. Nesiūlau griebtis rekomendacijų, kurių galima rasti internetuose, nes ten yra daug netinkamos informacijos. Labai dažnai žmogus nesugeba atsirinkti, kas tinka būtent jam, ir gali dar labiau sau pakenkti.