Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Augaliniai „kiaušiniai“: nuo riešutų sviesto iki avinžirnių miltų

Virtuvėje be kiaušinių išsiversti sunku – neretas rytus pradeda nuo kiaušinienės, šeštadienius skiria pyrago ar blynų kepimui. Laimei, egzistuoja daug alternatyvų, kurios gali šį ingredientą pakeisti. Ir nesvarbu, turite alergiją, laikotės specialios dietos, perėjote į veganišką mitybą ar kiaušiniai tiesiog staiga baigėsi – alternatyvų yra įvairių ir nesunku išsirinkti tinkamiausią. Ko gero, bent vieną jų tikrai rasite artimiausioje virtuvės spintelėje.

kiaušiniai, VMGonline receptai
Valerijos Stonytės nuotr.

Tikras kiaušinis nebūtinas

Apie ne gyvulinės kilmės alternatyvas VMGonline.lt pasakoja Toma Vedrickienė, tinklaraščio „Vegan Pipiras“ įkūrėja. Pasak jos, jei tik neketinate kepti šakočio ar kito itin daug kiaušinių reikalaujančio kepinio, tuomet be šio ingrediento galima išsiversti gaminant viską – nuo salotų iki šaltibarščių. Naudojant raudonuosius lęšius ar avinžirnių miltus netgi galima išsikepti omletą – paslaptis yra įdėti rupios druskos kala namak, kitaip vadinamos juodosios, turinčios kiaušinio poskonį.

Veganiškas kakavinis pyragas


Kurį pakaitalą rinktis,pasufleruos gaminamas patiekalas

Saldiems kepiniams puikiai tiks riešutų sviestas (1 kiaušinis = 3 šaukštai riešutų sviesto) arba vaisių tyrės. Populiariausios yra bananų ir obuolių. Pakeisti vienam kiaušiniui reikės pusės banano arba 1/4 stiklinės obuolių tyrės. Tiesa, bananų skonis – gana stiprus, o kadangi jis gali jaustis ir kepinyje, dar galima paeksperimentuoti ir su 1/4 stiklinės avokado arba moliūgų tyre.

Desertams taip pat puikiai tiks daugumos mėgstamos „chia“ sėklos. 1 kiaušinį atitinka šaukštas sėklų, kurias reikėtų sumaišyti su 1/3 puodelio vandens ir palikti pastovėti 15 min. Kaip pasakoja Toma, „chia“ naudojimą supa kontroversija, nes yra teigiančių, kad kaitinamos šios sėklos tampa nuodingos. Visgi tai nėra iki galo patvirtinta, todėl, anot pašnekovės, svarbiausia yra saikas – jų šeimoje vietoje kiaušinių kartais naudojamos „chia“ dar niekam nepakenkė. Tas pats pasakytina ir apie linų sėmenų kaitinimą. Kita vertus, naudojant vėlgi su saiku, tokie „kiaušiniai“ iš linų sėmenų puikiai sulipins kepsnelius ar kitokius kepinius: šaukštą maltų sėmenų sumaišykite su 3 šaukštais vandens ir palikite pastovėti 10 min.