Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Ką šiemet valgė „Diner en blanc“ svečiai?

Lygiai prieš savaitę, gražų penktadienio vakarą, baltai apsirengę ir baltais užkandžių krepšiais nešini žmonės rinkosi į šeštą kartą rengiamą „Diner en blanc“ pop up stiliaus vakarienę baltai. VMGonline.lt pasmalsavo, kas ką valgė.

Stalo karaliai – kibinai. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Lašišos tartaras su krienų grietine ir šaltalankių ponzu, aštuonkojo ir jaunų bulvių užkandis su medaus – garstyčių padažu, buivolės pieno burata su sezoniniais pomidorais ir baziliku, „teriyaki“ lašiša su lipniais ryžiais ir daržovėmis – tai tik keli pavyzdžiai patiekalų, kuriuos ant balto stalo dėjo pirmą kartą vakarienėje baltai dalyvavusi garsių fotografų pora – Ana Rosso ir Pavelas Smurjevas. „Mus pakvietė mūsų draugai – ištikimi vakarienės baltai dalyviai, kurie dalyvavo ir pernai Paryžiuje vykusioje jubiliejinėje, trisdešimtoje, „Diner en blanc“. Mudu su vyru turėjome baltus drabužius, bet pirkome baltą stalą, kėdes, maistą užsisakėme iš restorano, kadangi tai ypatinga proga, susiorganizavome šampano degustaciją, tad pirkome brangesnį. Vien stalo dekorui išleidome per 100 Eur, tačiau buvo taip gera ir linksma, kad negaila nė vieno euro, juolab, tądien buvo ir mano gimtadienis! Kitąmet dalyvausime ir vėl, tik dar daugiau dėmesio skirsime maistui ir stalo dekorui, nes labai smagu, kai tavo staliukas kažkuo išskirtinis!“ – ketinimais dalijosi Ana.

Asmeninio archyvo nuotr.


Kiek kitokia nuotaika vardo neatskleidusios vilnietės, kuri piknike dalyvavo pernai, o šiemet šios minties atsisakė, nes taip vakarieniauti jai tiesiog… per daug rūpesčių ir per brangu. „Drabužius turėjau, iš anksto buvau gana nebrangiai susipirkusi. Pirkome baltą plastikinį stalą, jis kainavo 25 Eur, dvi kėdes po 15 Eur. Staltieses, lėkštes, kitus indus ir įrankius, žvakides ir žvakes susigraibėme kas ką turėjome iš namų, kitiems dekoro elementams išleidome dar apie 20 Eur. Tiesa, dar būtinai reikia turėti baltą servetėlę, nes renginio pradžioje yra tradicija, kad visi dalyviai atsistoja ir ja pamojuoja. Valgyti pirkome įvairiausių užkandžių, kurie gražiai žiūrisi ant stalo, pavyzdžiui, vytintų mėsyčių, sūrių, užtepėlių, alyvuogių, salotų. Kainavo apie 20 Eur vienam žmogui. Ir dar, žinoma, 28 Eur dalyvio mokestis.“

Visame pasaulyje ant vakarienės baltai stalų sunešami labai panašūs užkandžiai. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Pasak, vakarienės baltai Vilniuje įkvėpėjos ir organizatorės Dovilės Butkienės, baltajam piknikui labiausia tinka maistas, kurį lengva neštis, dalintis su kitais, kuris nesuglemba, neištyžta, nėra labai teplus ir pan. „Visada patariu vengti salotų lapų, nes jie greitai tampa glebūs, neišvaizdūs ir pagadina stalo vaizdą. Tinka įvairūs vieno kąsnio sumuštiniai, užkandžių, sūrių rinkiniai, žmonės mėgsta atsinešti sušių. Visada rekomenduoju tokia proga valgyti kažką gurmaniško, išskirtinio, neragauto, trumpai tariant, pasidaryti sau tikrą gastrošventę. Ši tendencija būdinga viso pasaulio vakarienėse baltai. Smagu, kai žmonės vaišių atsineša kiek daugiau, vaišina kaimynus. Mes skatiname dalintis, bendrauti, megzti pažintis. Vienais metais viena dalyvė atsinešė kažkokių ypatingų ikrų, buvo įdomu paragauti, kažkas kaip tik tokiame renginyje pirmą kartą paragavo austrių. Dalyviai atsineša savo pačių keptų pyragų, tortų.

Gurmaniškas maistas, geros manieros ir bendravimas. Tai svarbiausi vakarienės baltai akcentai. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Tie, kurie labai skuba, neturi laiko galvoti apie maistą arba nori pasidaryti šventę be rūpesčių, kasmet turi galimybę užsisakyti maisto iš vakarienės maisto tiekėjo. Šiemet gurmaniškus rinkinukus ruošė „Stikliai“. Vieni draugai, kasmet dalyvaujantys vakarienėje, pagrindinį maistą užsisako, tačiau, kad būtų įdomiau, kažką būtinai dar pagamina ir patys.“

„Kas buvo ant jūsų vakarienės baltai stalo, – VMGonline.lt paklausė Dovilės. Šiemet dalyvavome kartu su draugais, kurie pasisiūlė paruošti vakarienę. Mūsų draugas Sigitas vaišino lėtai keptu brandintu jautienos kepsniu, buratomis su pomidorais ir sultenėmis, bruscetomis su lašiša, avokadu, sojos pupelėmis ir daigais, marinuotomis alyvuogėmis ir užkandukais – sūriais, kumpiais, vynuogėmis ir krekeriais.“

Svečiai įsipareigoja laikytis tam tikrų taisyklių. Elgtis pagarbiai, pasirūpinti, kad dalyvės moterys turėtų geras vietas atsisėsti, nevartoti stipraus alkoholio, po vakarienės aplinką palikti tvarkingą. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Šiek tiek istorijos

„Diner en blanc“ kilmės šalis – Prancūzija. Pirmoji vakarienė baltai buvo surengta 1988 – aisiais. Ir tai buvo ne viešas, o labai asmeninis renginukas. Į pensiją išėjęs verslininkas François Pasquier, grįžęs į Paryžių iš Taičio, sugalvojo vakarienės pakviesti seniai matytus draugus ir bičiulius, atnaujinti draugystę. Sąrašas tų, kuriuos jis norėjo matyti, buvo netrumpas – net 200 žmonių, tad įprastos vakarienės idėjos teko atsisakyti. Piknikas lauke verslininkui pasirodė esąs geriausias sprendimas. Tačiau jo paties sodas buvo per mažas, tad ryžosi renginį – be jokių leidimų! – surengti garsiajame Paryžiaus Bois de Boulogne parke. Kad kviestiniai svečiai išsiskirtų iš kitų parko lankytojų ir galėtų atpažinti vieni kitus, buvo paprašyti apsirengti baltai. Taip pat jų buvo paprašyta atsinešti kažką valgyti.

Prasidėjusi nuo asmeninės šventės „Diner en blanc“ lyg koks virusas pasklido po pasaulį. Dabar vakarienės vyksta 80 pasaulio miestų, tokių kaip Niujorkas, Vašingtonas, Los Andželas, Las Vegasas, Bombėjus, Kopenhaga, Panama, Buenos Airės, Zagrebas, Kuala Lumpūras ir t. t., o pernai į jubiliejinę trisdešimtmečio vakarienę Paryžiuje susirinko rekordinis dalyvių skaičius – net 17 000!

Viename interviu François Pasquier prisipažino niekada neturėjęs tikslo sukurti tokį fenomenalų pasaulinį reiškinį. Kur jo sėkmės priežastis? „Didžiulis pasitenkinimas, kurį jaučia renginio dalyviai“, – atsakė „Diner en blanc“ kaltininkas.


#vakarienėbaltai #DinerenblancVilnius #gurmaniškipatiekalai #miestošventė #DovileButkienė