Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Ką daryti, kad vaikai valgytų? Dietologės patarimai

Žiniasklaidoje pasirodė publikacijų apie tai, kad pakeitus valgiaraštį į sveikatai palankų vaikai nevalgo. Reakcijos įvairios – tėvai piktinasi, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai siūlo pakentėti ir priprasti, o darželių auklėtojos palieka darbus. Esą kitos išeities nėra, reikia priprasti prie sveikesnio maisto pagal naujausią valgiaraščių knygą. Bet ar iš tiesų nėra kitos išeities?

Valgiaraštis – ne knyga, o procesas

Gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės teigimu, vaikai ir toliau nevalgys, jei nekeisime požiūrio į pokyčių įgyvendinimą maitinime, todėl būdama gydytoja ir trijų vaikų mama, nori pasidalyti savo požiūriu.

“Jau turėjome galimybę įsitikinti, kad valgiaraštis – tai ne knyga ar technologinių kortelių rinkinys. Norint pakeisti valgiaraštį, reikia keisti maitinimo organizavimą įstaigoje, atsižvelgti į visą procesą, čia ir slypi raktas į sveikesnį maitinimą“, – sako gydytoja dietologė.


Kas šiandien yra maitinimo organizatorius įstaigose, retoriškai klausia dr. E. Gavelienė. Susidaro įspūdis, kad maitinimo organizavimu užsiima darželio direktoriai, tačiau iš tiesų tai turėtų būti darželiuose dirbančių dietistų darbas. Jų užduotis – ne tik sudaryti valgiaraštį, bet ir ugdyti vaikus, tėvus, darbuotojus parinkti kitas reikalingas priemones vykdant pokyčius ir tinkamai kontroliuoti.

Pasak dietologės, idealu, jei kokybės kontrole užsiimtų nepriklausomų maitinimo specialistų komanda, nes šis procesas reikalauja daug kompetencijų. Dėl to paskatinta aplinkinių kartu su partnerėmis prieš metus subūrė dietistų, dietologų, maisto technologų komandą „Sanus cibus“, kurios tikslas – išauginti sveikesnę kartą Lietuvoje. Taigi, ne tik sveikas maistas, bet vaikų, tėvų, virėjų ir viso personalo ugdymas, maitinimo proceso kontrolė nuo žaliavų kokybės iki galutinio patiekalo patiekimo.


Tėvų įsitraukimas ne mažiau svarbus