Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Daržo dvikova: krapai prieš petražoles

Kiekvienas virtuvėje žino, kur padėti būtent jo mėgstamiausi prieskoniai, ir niekada nepamiršta jais pagardinti valgomų patiekalų, o būtent krapais ir petražolėmis neįmanoma sugadinti beveik nė vieno patiekalo. Svarbiausia nepadauginti, tik tada atsiskleis visos gerosios tiek krapo, tiek petražolės savybės. Kuri prieskoninė žolelė geresnė – spręsti jums!

Giminės:

Krapo lotyniškas vardas – Anethum, petražolės – Petroselinum. Abi šios prieskoninės žolelės priklauso salierinių šeimai. Abiejų gimtinė – Viduržiemio jūros kraštai, tokie kaip Graikija, Pietų Italija, Marokas, Alžyras. Dabar abi žolelės plačiai vartojamos Europos, Amerikos ir Artimųjų Rytų virtuvėse.

Kalorijos (100 g):

Krapuose – 43 kcal (7 g angliavandenių, 3,4 g baltymų, 1,12 g riebalų).

Petražolėse – 36 kcal (6,3 g angliavandenių, 2,97 baltymų, 0,8 g riebalų).


petrazole 484 prieskoniai

Vitaminai:

Tiek krapai, tiek petražolės – puikūs vitamino A ir vitamino C šaltiniai, tad abu rekomenduojama valgyti norint sustiprinti imunitetą. Krapai dar naudingi dėl vitamino B12, darančio įtaką nuotaikai ir atminčiai, o petražolės – dėl vitamino K, stiprinančio kaulus.

Mineralinės medžiagos:

Petražolėse gausu geležies ir kalcio, tiesa, petražolėse abiejų daugiau. Petražolėse dar randama magnio, kalio, natrio ir omega 6.

Mažiau druskos ir cukraus

Druskos abiejuose vienodai. Krapuose cukraus nėra, petražolėse jo vis tik šiek tiek randama.

Stiprybės:

Krapai pasižymi cholesterolio kiekį mažinančiomis savybėmis, užtenka kasdien suvalgant bent po nedidelę dozę, profilaktiškai, suvalgyti krapų kartu su, pavyzdžiui, sriuba ar salotomis. Keli tyrimai rodo, kad krapai prisideda prie menstruacinio ciklo reguliavimo, gali susilpninti menstruacinius skausmus ir net užkerta kelią nevaisingumui. Krapai taip pat gerina virškinimo sistemos veiklą.

Senovėje žmonės, gyvenantys prie Viduržiemio jūr