top of page

Atsirado rimtas konkurentas žaliajai arbatai. Juo mėgaujasi pasaulio lyderiai!

Nors įprasta manyti, kad pati sveikiausia žmogaus organizmui arbata yra žalioji, specialistai tikina, kad toks įsitikinimas nėra iki galo teisingas. Lietuvoje sparčiai populiarėjančios „Yerba mate“ arbatžolės – rimtas žaliosios arbatos konkurentas, mat ši iš Pietų Amerikos atkeliavusi arbata išsiskiria ne tik savo skoninėmis savybėmis, bet ir poveikiu sveikatai.

Sveikatos eliksyras

„Yerba mate“ arbata – reikšmingas Lotynų Amerikos simbolis, lydėjęs šį žemyną ir per revoliucijas, ir per audringus karnavalus, todėl iki pat šiol laikomas pačiu populiariausiu karštu gėrimu visoje Pietų Amerikoje. Pietinėje žemyno pusėje „Yerba mate“ arbatos išgeriama net daugiau nei kavos, o likusioje pasaulio dalyje ji pripažinta kaip sveika ir švelni kavos alternatyva.

„Matė papildyta vitaminais ir mineralais, o antioksidantų, padedančių apsiginti nuo žalingo aplinkos poveikio, turi net daugiau nei žalioji arbata. Matėje esantys saponinai slopina uždegimus ir padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, o ksantinai – kofeinas, teobrominas ir teofilinas – energizuoja, be to, padeda esant kvėpavimo sutrikimams, pavyzdžiui, astmai. Dėl tokių savo savybių matė naudojama ir gaminant įvairius mitybos papildus“, – sako „Skoniui ir kvapui“ atstovaujantis arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

"Skonis ir kvapas" nuotr.

„Skonis ir kvapas“ nuotr.


Energijos bomba, kurią geria pasaulio lyderiai

„Yerba mate“ – Pietų Amerikoje augančio paragvajinio bugienio džiovinti lapeliai bei koteliai. Specifinio, gaivaus, kartoko skonio augalas ypač populiarus Argentinoje, Paragvajuje, Urugvajuje, Pietų Brazilijoje ir Čilėje. Atvykėlius europiečius dar XVI amžiuje su šia arbata supažindino indėnai guaraniai, ir jis tapo neatskiriama kasdienybės dalis „gaucho“ – Pietų Amerikos lygumų kaubojų – kultūroje, o šiandien yra mėgstama daugumos žemyno gyventojų.

Kaip tikras bendruomenės gėrimas, matė geriama savito ritualo metu draugų kompanijoje. Tradiciškai matė geriama iš kalebaso – išskobto nedidelio moliūgo, nors populiarūs ir mediniai, oda, metalu kaustyti „puodeliai“. Vis dėlto įprasta tokią arbatą gerti ir pavieniui – tai ir ryto gėrimas, kuris kartu su termosu karšto vandens keliauja su gėrėju per visą dieną. Tos pačios arbatžolės plikomos daugybę kartų, kol tampa „lavado“ – išplautos, beskonės. Su kiekvienu užplikymu kofeino matėje vis mažiau, todėl vakarop gėrimas tampa labiau gaivinantis ir atpalaiduojantis.

„Matė – veiklių žmonių gėrimas. Jis padeda išlaikyti dėmesį ir jėgas ilgą laiką, nesukelia didelių energijos svyravimų. Gal todėl yra populiarus tarp pasaulio lyderių: tai mėgstamas Baracko Obamos, popiežiaus Pranciškaus, Che Guevaros, futbolo žvaigždžių Diego Maradonos ir Lionelio Messi gėrimas“, – sako A. Žilinskas.


Mate arbata

Kaip paruošti?

Taigi, kaip namuose pasiruošti matės? Pirmiausia – indas iki 2/3 pripildomas matės arbatžolių. Uždengus jis šiek tiek papurtomas, kad arbatžolės susisluoksniuotų pagal dydį. Tuomet indas pakreipiamas 45 laipsnių kampu taip, kad arbatžolės nugultų į vieną jo šoną. Šiek tiek sudrėkinus jas vandeniu, ant arbatžolių paguldoma „bombilla“ – specialus metalinis šiaudelis su tinkleliu, padedantis išfiltruoti smulkiausias matės žoleles. Tuomet galima plikyti arbatžoles – pilkite atsargiai, kad neišjudintumėte arbatžolių krūvelės, taip pat nenaudokite verdančio vandens (pakaks 80–95 laipsnių), antraip gėrimas bus labai kartus.

Naujausi įrašai

bottom of page