AŠ Ikona vmgonline

Antoine de Boysson: „Šampano gurmanams svarbu žinoti, ką jie geria“

Šampanas – šventės, pergalės, sėkmės simbolis. Tikriausiai dauguma atsimename, jog šampanu gali būti vadinamas tik Prancūzijoje iš Šampanės regione užaugintų vynuogių subrandintas gėrimas? Šiame 35 kv. km regione – šimtai skirtingų šampano namų!

Rubriką tęsiame pristatydami vienus seniausių (o gal net seniausius!) vynuogių augintojų, vyndarių visame Šampanės regione – šampano namus „Philipponnat“.

Philipponnat šeima Šampanės regione žinoma ir svarbi jau beveik 500 metų. Puoselėjantys tradicijas, didžiuodamiesi išskirtiniais vynuogynais, savo aistra ir talentu namų vadovai vadina gebėjimą atskleisti geriausias uogų ir jų augimo aplinkos savybes. Jų šūkis: „Vienintelė mūsų marketingo priemonė yra tai, kas yra butelio viduje.“


Apie šių šampano namų unikalumą pasakoja „Philipponnat“ Komercijos ir marketingo vadovas ANTOINE DE BOYSSON.

Philipponnat šeima Šampanės regione svarbi jau ne vieną šimtmetį… Kaip prasidėjo Philipponnat istorija?

Seniausias su vyndaryste siejamas šeimos narys buvo Apvril le Philipponnat. Nesame tikri, ar jis buvo vyndarys, ar ir namų savininkas, tačiau yra išlikęs to meto Prancūzijos institucijų šeimai išduotas kvitas, patvirtinantis mokesčių valstybei už gaminamą vyną sumokėjimą. Kiekviena iš šešiolikos kartų ne tik puoselėjo vyndarystės tradicijas, bet ir aktyviai dalyvavo vietiniame gyvenime, regiono valdyme. Ar šiandien daug kas pasikeitė? Žinoma, ištobulinome kai kurias gamybos technologijas, tačiau kaip prieš 500 metų, taip ir dabar mūsų namų „Cuvee 1522“ kuriamas iš tuose pačiuose laukuose augančių Pinot Noir vynuogių.


Papasakokite daugiau apie savo vynuogynus. Ar juose užauginate visas produkcijai reikalingas uogas?

„Ay – pripažinimas, Mareuil – kokybė“, – tokiu tradiciniu posakiu apibūdiname savo vynuogynus. Ay ir Mareuil – istorinės, geografinėje regiono širdyje esančios vietovės. Mūsų namams priklauso 17 ha vynuogynų (Mareuil sur Aÿ, Aÿ, Avenay, ir Mutigny vietovėse), visi – Grand Cru ir Premier Cru. Ypatingą svarbą turi du ploteliai: „Le Léon“, esantis Ay, ir „Clos des Goisses“, esantis Mareuil vietovėje. Abu pasižymi stačiais šlaitais pietų pusėje, tai garantuoja puikią uogų brandą. Iš „Clos des Goisses“ augančių vynuogių dėl stataus šlaito, mažo vėjuotumo ir šilumos kuriami intensyviausio skonio vynai visoje Šampanėje! Dalį produkcijai reikiamų vynuogių superkame iš patikimų, gerai pažįstamų augintojų. Pusė vynui naudojamų vynuogių yra Pinot Noir, trečdalis – Chardonnay, o likusios – Pinot Meunier. Iš „Clos des Goisses“ augančių vynuogių gaminate atskirą šampaną. Kuo jis ypatingas?

„Clos des Goisses“ plotelį sudaro vos 5,5 ha vynuogynų. Dėl unikalaus podirvio, šlaito statumo ir gaunamos šilumos vynuogės čia pasiekia ypatingą brandą, neprarasdamos joms svarbaus gaivumo, šviežumo – tai leidžia sukurti unikalaus, intensyvaus, bet subalansuoto skonio šampaną. Dėl tokių puikių savybių šį gėrimą galime brandinti apie 10 metų – taip atskleidžiama skonio branda, minerališkumas. Iš tiesų, tai – seniausias vieno plotelio vynuogių šampanas regione. Taip pat gaminate kitus („Le Léon“ ir „Mareuil sur Aÿ“) atskirų plotelių šampanus? Kuo šie gėrimai skiriasi nuo kitų šampanų? Ar kitoks gamybos procesas, skoniai?

Vynai, pagaminti iš vieno plotelio uogų, atskleidžia būtent tos vietovės išskirtinumą, savybes. Tuo tarpu maišyti gėrimai daugiau parodo vyndario įgūdžius. Mes didesnį dėmesį skiriame unikalumui, geriausiam vynuogių augimo aplinkos, kiekvieno plotelio atskleidimui šampane. Tad vieno plotelio vynuogių šampanai ir atskleidžia išskirtinai tai vietovei būdingas geriausias skonines savybes.


Tačiau gaminate ir ne vieno plotelio, ne vintažinius, o maišytus šampanus?

Taip, tokie šampanai – tarsi kiekvienų namų vizitinė kortelė. Juk vynuogių derlius kasmet skiriasi, tik puikus ir patyręs vyndarys geba kasmet išgauti taip pat subalansuoto skonio gėrimą. Kiekvienais metais pagaminame 40–50 skirtingų vynų, kuriuos naudojame cuvee gamybai. Tai – lyg paveikslas, kurį kasmet reikia nupiešti lygiai tokį patį, tačiau kaskart vis skirtingais dažais ir teptukais! Buvote pirmieji namai, ant nevintažinio šampano butelių etikečių pradėję rašyti pagrindinių naudotų vynuogių derliaus metus, naudojamo cukraus kiekį ir mielių nuosėdų pašalinimo (disgorgement) datą. Kodėl tai svarbu?

Kitaip nei gaminant paprastą putojantį vyną, šampanui svarbi ne tik derliaus nuėmimo, bet ir mielių nuosėdų pašalinimo data. Ji atskleidžia laiką, skirtą gaminant, brandinant šampaną: kiek užtruko natūrali antrinė fermentacija butelyje. Taip pat – kiek laiko praėjo nuo nuosėdų pašalinimo, t. y. kiek laiko skoniai ir aromatai dar skleidėsi mūsų vyno rūsiuose… Tai – kokybės simbolis. Tikime, jog šampano gurmanams svarbu žinoti, ką konkrečiai jie geria – kiek laiko kuriame procese buvo brandinamas gėrimas.


Taikote ypatingus reikalavimus statinėms, kuriose brandinate vyną. Kokie jie?

Brandinimui naudojame tik Burgundijos ąžuolo statines – ne naujas, o tas, kuriose dvejus metus prieš tai jau brendo vynas. Po septynerių metų naudojimo medienoje atsiveria poros ir vynas oksiduojasi, tad kas tiek laiko jas ir keičiame. Naudojame tik vietines, neutralias mieles, vengiame pirmalaikės oksidacijos. Ir, žinoma, naudojame minimalų cukraus kiekį – taip sukuriame natūraliai gaivaus skonio, ypač minerališką šampaną.

 „Cognac Boutique“ vadovas, gėrimų ekspertas Juozas Kabašinskas – apie „Philipponnat“ namų gėrimus:

„Philipponnat“ šampano namams atstovaujame nuo 2006 m. Per šiuos 10 metų tai tapo vienu iš labiausiai Lietuvos gurmanų mėgstamu gėrimu! Didžiausias šių namų išskirtinumas – ypatingose vietose esantys aukščiausios kokybės vynuogynai, ypač – „Clos des Goisses“ plotelis (iš jame augančių vynuogių gaminamas riboto leidimo šampanas – populiariausias!). „Philipponnat“ gėrimai išsiskiria skonio minerališkumu, stipriais natūraliais aromatais, puikiu balansu tarp gaivumo ir skonio intensyvumo.

Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.

#ANTOINEDEBOYSSON #šampanė #šampanas #Istorija #Philipponnat #įdomu #pokalbis

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg