Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

5 dalykai, kuriais žymusis Anthony Bourdainas įkvėpė pasaulį

Kokį geresnį dalyką galima padaryti žmogui, negu pusryčius?

Anthony Bourdain

Mike Pont/ WireImage nuotr.
Anthony Bourdain


Garsus amerikiečių šefas, knygų autorius, kelionių ir kulinarinių laidų vedėjas Anthony Bourdainas mirė būdamas 61-ių metų. Šią žinią birželio 8 dieną patvirtino CNN. Skelbiama, kad jis iš gyvenimo pasitraukė savo noru. Nepaisant šios nelaimės, charizmatiškasis šefas savo asmenybe ir kuriamomis laidomis įkvėpė milijonus žmonių. Savo laidose ir knygose jis tyrinėjo tolimiausius pasaulio kampelius, ten gyvenančias tautas ir tradicijas. A. Bourdainas savo gerbėjus ragino į keliones, maistą ir nepažintas kultūras žvelgti atviromis akimis.

Dalijamės 5 dalykais, kuriais jis žavėjo ir įkvėpė pasaulį.


Domėjimasis kitomis kultūromis

Vienai paslaptingesnių Europos tautelių – baskams, gyvenantiems Ispanijos ir Prancūzijos pasienyje Baskijoje – A. Bourdainas meilę daug kartų vaizdavo savo laidose, visuomet pabrėždamas išskirtinę baskų kultūros ir kulinarijos įvairovę. „Jis įsimylėjo baskų virtuvę, ir kai tik galėdavo, visuomet atvykdavo į San Sebastianą”, – sakė Juanas Mari ir Elena Arzak – tėvo ir dukros kulinarinis duetas. Paklausti, kaip Bourdainas paveikė baskų kraštą, jie atsakė: „Mums jis buvo puikus baskų virtuvės ambasadorius. Labai paprastas žmogus, tačiau kartu sukaupęs didelę patirtį gurmė. Jis buvo mūsų šeimos narys ir padėjo mūsų restoranui daugiau, nei bet kuriam kitam.”


Nusistovėjusių nuostatų laužymas

Vieno laidos „Parts Unknown“ epizodo metu Bourdainas ir buvęs JAV prezidentas Barakas Obama įsitaisę viename restoranėlyje Hanojuje, Vietname, sėdėjo ant plastikinių kėdžių ir dalijosi šaltu alumi, apsvarstydami kelionių svarbą. „Aš norėčiau tik vieno, kad daugiau amerikiečių turėtų pasus“, – sakė Bourdainas. „Kuomet gali matyti, kaip kiti žmonės gyvena, yra ne tik naudinga, bet ir neįtikėtinai smagu ir įdomu“. Obama sutikdamas atsakė: „Kelionės tik patvirtina ir taip žinomą tiesą – visi žmonės yra labai panašūs, nes turi tas pačias viltis ir svajones“.


Drąsa klausti

Pagal A. Bourdainą, vienas geriausių būdų susipažinti su užsienio šalimi – pamatyti ją vietinių akimis. Nebijokite būti keliautoju, o ne turistu. Svetimoje šalyje klauskite, kur pietauti eina vietos gyventojai. Jei trukdo kalbos barjeras – ieškokite vietos su mažiausiu skaičiumi turistų ir užsisakykite patiekalus, kuriuos valgo vietiniai. Domėkitės, kiek tik įstengiate. Atminkite, dauguma žmonių visuomet didžiuojasi, galėdami papasakoti apie savo šalį ir jos kultūrą.Panašumų ieškojimas

Šefas tikėjo, kad maistas vienija žmones net ir esant dideliems tarpusavio nesutarimams. 2011 m. Markas Maronas savo tinklalaidėje (podkaste) „WTF“ kalbino Bourdainą. Nenuostabu, kad svarbiausia šio interviu tema tapo valgymas kartu. Bourdainas atskleidė, kad jis lengvai randa bendrą kalbą su nepažįstamais žmonėmis net ir netikėčiausiose vietose visame pasaulyje tik dėl visus vienijančio malonumo valgyti.

Taip pat A. Bourdainas nuogąstavo, kad jei jam būtų šitaip lengva suvienyti žmones, kurie turi stiprias skirtingas politines pažiūras, tarp kairiųjų ir dešiniųjų įvyktų perversmas. Nors pats šefas, visą gyvenimą save laikė kairiųjų pažiūrų demokratu, pripažino, kad lengvai gali rasti kalbą su amerikiečiais, kurie laikosi konservatyvių įsitikinimų. Ir tik todėl, kad visada bus bent keletas bendrų temų maisto ir gėrimų srityje.


Išėjimas iš komforto zonos

Andersonas Cooperis, žurnalistas, dirbantis CNN, įkvėptas vieno iš Bourdaino pasirodymų, sumanė keliauti į Maroką, Tanžerą: „Aš noriu ten nuvykti ir pamatyti tai, ką matė jis“. Šefas įkvėpė daugybę žmonių palikti savo komforto zoną ir keliauti po pasaulį.

Bourdainas, rašydamas apie keliones, visuomet skleisdavo savo požiūrį į gyvenimą. Nesvarbu, ar jis atrodydavo stilingai Milane, ar dulkėtais rūbais Mozambike, jis žinojo, kad jūros gėrybės visuomet skanesnės stovint basomis kojomis smėlyje. Todėl mokė, kad geriausia, ką galima padaryti gyvenime – tai išeiti iš savo komforto zonos – įžengti į nežinomą gyvenimo chaosą ir valgyti kuo daugiau aštrių patiekalų.

A. Bourdainas yra pelnęs daugybę apdovanojimų tiek kulinarijos, tiek žiniasklaidos srityje. Jo knygos buvo graibstomos visame pasaulyje, o televizijos laidos, remiantis JAV „Televizijos akademija“, yra laimėjusios ne vieną „Emmy“ apdovanojimą bei nominuotos dar daugiau nei dvi dešimtis kartų.

Parengta pagal Forbes.com ir Thefederalist.com.

Emocinės paramos telefonai (skambučiai nemokami):

Vilties linija – 8 800 60 700; Jaunimo linija – 8 800 28 888; Vaikų linija – 8 800 11 111; Pagalbos moterims linija – 8 800 66 366; Psichologinės pagalbos telefonas (rusų kalba) – 8 800 77 277.

#AnthonyBourdain #bourdainas #inmemoriam #šefas