Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą
Nauja Alfo Ivanausko knyga nemokamai. Alfas vienas gamtoje. Išragauti vasarą

Liepžiedžiai virtuvėje: tinka net girai!

Šiuo metu žydinčios liepos ne vieną džiugina svaiginančiu aromatu. Be gydomųjų savybių, apie kurias prisimename iš vaikystės, liepų žiedai gali būti naudojami ir kulinarijoje. VMGonline.lt atskleidžia kaip.

Liepos, kaip sufleruoja jų pavadinimas, žydi birželio pabaigoje – liepos pradžioje, apie dvi savaites. Tad būtent dabar yra pats metas suskubti apsirūpinti šia vertinga vaistažole. Svarbu žinoti, kad liepų žiedus reikia skinti tik pražydus pirmajam, kai kiti dar tik ruošiasi žydėti. Taip pat reikėtų įsidėmėti, kad turi būti skinamas visas žiedynas su skrotele.

„Surinkti žiedai turėtų būti kuo greičiau padžiaunami sausoje, gerai vėdinamoje ir nuo saulės apsaugotoje vietoje. Juos paberiame ant kokio nors audeklo ar popieriaus palėpėje ar kitoje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių. Gerai išdžiuvusius sudedame į stiklainius, lininius ar popierinius maišelius ir laikome sausoje tamsioje vietoje. Vaistažolių laikymui netinka jokia plastikinė tara“, – kaip pasiruošti liepžiedžių atsargų paaiškina vaistažolių ir laukinių augalų žinovė Ieva Šidlaitė.

Valerijos Stonytės nuotr.


Liepų žiedai pasižymi daugeliu vaistinių savybių. Jais gydomos peršalimo ir kvėpavimo takų ligos. Liepžiedžių arbata skatina šlapimo skyrimąsi, prakaitavimą, palengvina atsikosėjimą, slopina spazmus, veikia raminančiai ir atpalaiduojančiai. Vaistažolių žinovė sako, kad norint paruošti liepžiedžių arbatą, džiovintus žiedus tereikia užpilti karštu (apie 80 laipsnių) vandeniu ir palaikyti 5-10 minučių, kad pritrauktų. „Šia arbata piktnaudžiauti nepatariama, tačiau puodelis prieš miegą nepakenks. Jei nenorite arbatos, galite stipraus žiedų nuoviro įsipilti į karštą vonią. Liepžiedžiai padeda ir nuo bėrimų, įeina į tepalų ar kremų sudėtį“, –  pasakoja knygos „Natūralus rauginimas“ autorė I. Šidlaitė.

Kaip minėjome, kvapnius žiedus galima panaudoti ir virtuvėje. Pasak I. Šidlaitės, tam geriausia rinktis jaunus, minkštus liepų lapus: „Jie tinka salotoms, sriuboms, blynų ar pyragų įdarams. Bado metu žmonės rinkdavo liepos žievę ir iš vidinio sluoksnio darydavo miltus duonai kepti. Iš liepžiedžių galima pasigaminti giros arba sirupo, liepžiedžių arbatoje auginti kombučią – arbatos grybą“.

Šarūnės Zurbos nuotr.


I. Šidlaitės liepžiedžių giros receptas

0,5 kg džiovintos juodos duonos (gali būti plutos, kampeliai, stambesni trupiniai – visi nesuvalgyti duonos likučiai)

5 l vandens

Saujos džiovintų liepžiedžių

400 – 500 g cukraus

Saujelės razinų

Džiovintą duoną ir žoleles užpilame verdančiu vandeniu ir paliekame per naktį ar bent porai valandų. Masę nukošiame (duonos likučiais galima patręšti daržą), išmaišome cukrų. Puodą su gira paliekame šiltoje vietoje tol, kol įrūgsta, t.y. pradeda burbuliuoti. Tai gali užtrukti 2 – 5 dienas. Paragaujame, jei užtenka rūgšties, girą išpilstome į sandarius butelius, įmetame po 2 – 3 razinas ir nešame į vėsią vietą.

#liepžiedžiai #valgomosžolelės #laukinėsžolelės #liepžiedžiųgira #liepos #ievašidlaitė #vaistažolės #žolelės

ATGAL

PASIDALINTI