AŠ Ikona vmgonline

Šaldytos gėrybės ant Kalėdų stalo: ar atšildytos mažiau maistingos?

Nuo seno skaniausias vasaros ir rudens gėrybes stengiamasi išlaikyti žiemai ir jos šventėms: gausu tradicinių Kūčių ir Kalėdų receptų su grybais ir uogomis. Kol nebuvo šaldiklių, gėrybes žmonės džiovindavo arba raugdavo.


Pasak medicinos mokslų daktarės, gydytojos dietologės, „Rimi“ sveikesnės mitybos konsultantės Editos Gavelienės, senuosius būdus šiandien pakeitė produktų šaldymas. Svarstantiesiems, ar šaldyti produktai išlieka maistingi ir vertingi, abejoti nereikėtų.

Džiovinimą keičia šaldymas


Pasak E. Gavelienės, tradiciniai patiekalai kurti ne tik laikantis ritualų, prašant sveikatos šeimai, pagerbiant protėvius, bet ir dalinantis sezoninėmis gerybėmis, kurios turėdavo ir simbolinę reikšmę. Pavyzdžiui, tradicinė kūčia, pagaminta iš įvairių rūšių grūdų, simbolizuodavo ateinančių metų derlingumą.


„Šis metas – tradicijų metas, tradiciškai anksčiau žmonės neturėdavo galimybių šaldyti produktų, buvo įmanoma nebent kurį laiką laikyti juos vėsiai, tad maisto produktai buvo džiovinami arba rauginami. Taip Kūčių sulaukdavo ir rauginti ar džiovinti grybai, daržovės, vaisiai. Tradiciniuose receptuose daug ir vėsumoje gerai išsilaikančių šakniavaisių, pavyzdžiui, morkų, burokėlių, pastarnokų, bulvių“, – sezonines daržovių asortimentą ant švenčių stalo vardina gydytoja.


Tradicinės gėrybės


Šiandienos vaišių stalui aktualūs išlieka tie patys produktai – daržovės, vaisiai, grybai. Tačiau šaldymo technologijų dėka juos išsaugoti tapo lengviau. Žinoma, neretai pagalvojama, ar užšaldyti produktai nepraranda savo gerųjų savybių?


„Kūčių stalui aktualūs augalinės kilmės produktai. Uogų, grybų, daržovių šaldymas yra vienas tų konservavimo būdų, kurio dėka produktai išsaugo daugiausia maistinės vertės. Tai mažiausiai maistinę sudėtį žalojantis konservavimo būdas“, – pastebi dietologė.


Geriausių savybių nepraranda


Žinoma, ne visos šaldytos daržovės ar vaisiai gali būti vadinami sveikatai palankiais produktais. Namų sąlygomis šaldyti produktai, be abejo, pranoksta šaldytus pramoniniu būdu ir pasižymi sveikatai palankesnėmis maistinėmis savybėmis. Tačiau ir didieji gamintojai pastaruoju metu vis dažniau atsisako įvairių priedų, stengiasi išsaugoti šaldytų produktų natūralumą. Vien „Rimi“ prekybos centruose galima rasti 30 skirtingų rūšių šaldytų daržovių ir 15 skirtingų rūšių vaisių.


„Pramoniniu būdu šaldytuose produktuose kartais gali atsirasti spalvos išsaugojimui reikalingų medžiagų. Norintiesiems jų išvengti, vertėtų atkreipti dėmesį į produkto aprašymus ant pakuočių. Visgi ir parduotuvėse vis dažniau galima aptikti praktiškai namų sąlygoms paruoštų ir jiems prilygstančių šaldytų daržovių ar vaisių“, – pasirinkimo įvairovę apžvelgia E. Gavelienė.


Kad šaldyti produktai išlaikytų savo maistines savybes, pasak dietologės, svarbu tinkamai jį pasiruošti ir atšildyti: „Ruošiant šaldytus produktus reikėtų stengtis juos šaldyti mažesnėmis porcijomis, kad galėtume pasiimti tik tiek, kiek reikės, o išėmus iš šaldiklio, svarbu jų neužmiršti ir suvartoti laiku. Be abejo, atšildant produktus vitaminų kiek sumažėja, nes kontaktuodami su oru bei šviesa organiniai junginiai yra.“

Ko dairytis Kūčių stalui?


Šaldytos daržovės, vaisiai, grybai gali būti naudojami gaminant įvairiausius patiekalus – pradedant kokteiliais, sriubomis, baigiant karštais patiekalais ir desertais. Taip pat šaldyti produktai gali būti ne tik patiekalo sudėtinė dalis, bet ir puošmena.


„Šaldytos spanguolės labai tiks naminiam kisieliui išsivirti, o grybai – ne tik šaltiems, bet ir karštiems patiekalams. Iš jų ruošiami ir įvairūs pyragaičiai, grybai naudojami kaip įdaras ir kaip atskiras patiekalas, taip pat gali būti ir vaišių puošybos elementas ar sudėtinė salotų dalis“, – idėjomis dalinasi med. m. dr. gydytoja dietologė Edita Gavelienė.


Rimi ir Unsplash nuotraukos

ATGAL

PASIDALINTI

  • Facebook vmgonline.lt
  • Instagram vmg_vilnius
  • YouTube vmg
  • LinkedIn vmg